SIDERITIS OROTENERIFFAE Négrin et P. Pérez – hojník / ránhoj

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Sideritis oroteneriffae

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, roste pouze na ostrově Tenerife v pohoří Cordillera Dorsal.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých místech, často v porostech borovice Pinus canariensis. Lokality leží v nadmořské výšce (500–)1300–2200 m.

Sideritis oroteneriffae

Popis: Keřík asi 1 m vysoký, celý hustě šedobíle nebo žlutobíle plstnatý. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 2,2–4,6 cm dlouhé a 1,4–2,7 cm široké, na bázi uťaté, zaokrouhlené až srdčité, drobně vroubkované, na vrcholu tupé. Květenství tvoří soubor lichopřeslenů, podepřených kopinatými, 0,5–3,5 cm dlouhými listeny; kalich je trubkovitý až zvonkovitý, 5–7 mm dlouhý, na vnější straně hustě plstnatý, uvnitř lysý, zoubky jsou vytaženy do krátké ostré špičky; koruna je trubkovitá, nevýrazně pyskatá, 7–9 mm dlouhá, žlutá, na konci hnědě lemovaná; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou tvrdky 1,8–2,3 mm dlouhé.

Poznámka: V Makaronésii se vyskytuje více než 20 endemických zástupců rodu Sideritis, všechno jsou to keříky, mnohdy hustě plstnatě chlupaté. Jen na ostrově Tenerife je jich známo asi 12, většinou mají velmi omezený areál.

Sideritis oroteneriffaeSideritis oroteneriffae
Sideritis oroteneriffae
Sideritis oroteneriffae

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).