Syn.: Smilax borbonica A. DC., nom. inval., Smilax cynodon Cordem., Smilax goudotiana A. DC., Smilax goudotiana DC., Smilax herbacea Thunb., nom. illeg., Smilax kraussiana Meisn., Smilax lessertiana A. DC., Smilax morsaniana Kunth, Smilax mossambicensis Garcke, Smilax semiamplexicaulis Bojer, nom. inval., Smilax telfaireana DC.
Česká jména: přestup (Presl 1846)
Čeleď: Smilacaceae Vent. – přestupovité
Rozšíření: Druh tropické Afriky vyskytující se v oblasti od Senegalu a Etiopie na severu až po Mosambik a jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal na jihu kontinentu, zasahuje i na Komory, Madagaskar a Maskarény.
Ekologie: Roste v lemech tropických deštných lesů a v křovinaté savaně, objevuje se i v sekundární vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od srpna do ledna.
Rozšíření: Liána s lodyhou až přes 5 m dlouhou, větvenou, rýhovanou, se zahnutými trny a párem úponků v paždí listů. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické, vejčité až skoro okrouhlé, 10–20 cm dlouhé a 6–10 cm široké, kožovité, na bázi mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, se 3–5 žilkami. Květenství je axilární, okoličnaté, 10–30květé, stopka je 1–3 cm dlouhá, se 2 vejčitými listeny, které jsou až 5 mm dlouhé; květy jsou jednopohlavné, okvětní lístky jsou 3–5 mm dlouhé, zahnuté, zelenobílé, nažloutlé nebo až nahnědlé. Plodem je elipsoidní až kulovitá bobule dosahující v průměru 8–10 mm, ve zralosti purpurová až černá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Fianarantsoa, Ambohimahasoa, Ialatsara).