Syn.: Smilax nigra Willd., Smilax maculata Roxb., Smilax sagittifolia Lodd., Smilax catalonica Poiret in Lam.
Česká jména: přestup bodlavý (Presl 1846), přestup drsný (Valíček 1989), přestup (Mareček 2001)
Čeleď: Smilacaceae Vent. – přestupovité
Rozšíření: Makaronésie, Mediterán, východní Afrika (Etiopie, Keňa, Uganda, Tanzanie Zambie, Zair), jižní Asie (Indie, Srí Lanka, Bhútán, Nepál, Tibet, Barma a jižní Čína). Vyskytuje se v několika poddruzích – Smilax aspera subsp. aspera, S. a. subsp. balearica, S. a. subsp. mauritanica.
Ekologie: Roste v křovinách i v lesích, v macchii, často prorůstá keři a korunami stromů, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1450 m, v horských oblastech jižní Asie až do 2000 m.
Popis: Dvoudomá dřevnatá liána, lodyha může být 6–10(–15) m dlouhá, větvená, s trny a úponky. Listy jsou střídavé, řapíkaté, v zásadě vejčité až střelovité, 6–15 × 5–9,5 cm, avšak ve tvaru značně proměnlivé, na bázi uťaté až srdčité, kožovité, lesklé, často na okraji listů a na hlavních žilkách s háčkovitými osténky, listy jsou celé zelené nebo i se světlejšími skvrnkami, jejich žilnatina je souběžná. Květy vyrůstají v hroznovitých svazečcích, jsou 6četné, vonné, samčí se 6 tyčinkami, samičí se svrchním semeníkem, korunní lístky jsou bělavé nebo i narůžovělé, 4–5 mm dlouhé. Vykvétá od srpna do února. Plodem je kulovitá bobule, ve zralosti červená až načernalá.
Využití: Rostlina se používá v některých oblastech svého areálu v tradiční medicíně.
Fotografovali Ladislav Kovář, ve dnech 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste), 29. 3. 2010 (Kypr, východní pobřeží poloostrova Akamas); Naďa Gutzerová, 27. a 29. 9. 2011 (Chorvatsko, Blato) a 1. 10. 2012 (Chorvatsko, zátoka poblíž Rogoznice).