Syn.: Aster caesius (L.) Kuntze, Solidago lateriflora Raf. ex DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jihovýchodní Kanady až po pobřeží Mexického zálivu, na západě proniká až do východního Texasu a Oklahomy, jižní oblasti státu Georgia a celou poloostrovní část Floridy však míjí. Bývají rozlišovány dvě variety.
Ekologie: Roste ve stinných lesích a křovinách, v mokřinách a při březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od srpna do října.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a lodyhami přímými, leč obloukovitě zahnutými, (20–)35–80(–100) cm dlouhými, jednoduchými nebo chudě větvenými, obvykle namodralými nebo červeně naběhlými, lysými. Bazální listy jsou v době květu již zaschlé, lodyžní listy jsou přisedlé, horní menší než dolní, úzce kopinaté až kopinaté, 40–100(–150) mm dlouhé a 8–20(–30) mm široké, dolní po okraji pilovité, horní spíše celokrajné nebo jen slabě pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na líci řídce chlupaté, na rubu lysé nebo řídce chlupaté. Květy jsou nahloučeny v axilárních svazečcích a skládají v horní části lodyhy zdánlivé hrozny či laty, které jsou 13–36(–58) cm dlouhé; listence jsou čárkovité; zákrov je úzce zvonkovitý, 4–6(–7,2) mm dlouhý, zákrovní listeny jsou seřazeny zhruba ve 3 řadách, jsou nestejné, vnější kopinaté, špičaté, vnitřní čárkovité, tupé nebo špičaté; jazykovité květy vyrůstají po 1–6, ligula je 2–3(–4) mm dlouhá, žlutá, trubkovitých květů je 3–6(–9). Plodem je nažka, 1–2,5 mm dlouhá, s chmýrem.
Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).