Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Téměř celá Evropa, v nížinách západní Evropy, stejně jako v Panonské nížině a kolem Černého moře je vzácnější, na úplném jihu Evropy chybí. U nás roste hojně od pahorkatin do hor, v nížinách pouze na vhodných stanovištích.
Ekologie: Roste na stinných a vlhkých místech, zvláště v potočních nivách a prameništích, v pobřežních lemech, i na ruderálních stanovištích. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá oddenkatá bylina vysoká 20–60 cm. Oblé lodyhy jsou vystoupavé, chabé, alespoň v horní části kolem dokola chlupaté. Dolní lodyžní listy jsou vejčité, dlouze řapíkaté, horní lodyžní listy jsou vejčitě kopinaté, přisedlé nebo velmi krátce řapíkaté, dlouhé až 8 cm. Okraje listů jsou víceméně rovné, brvité. Květy skládají řídké vidlany podepřené bylinnými listeny podobnými horním listům. Květy jsou velké až 2 cm, na dlouhých stopkách. Korunní plátky jsou hluboce rozeklané, bílé, dvakrát delší než kalich. Čnělky jsou tři, úzce vejcovité tobolky se otevírají šesti chlopněmi a obsahují drobná, ledvinovitá semena.
Záměny: Podobný křehkýš vodní (Myosoton aquaticum) má 5 čnělek, listy po okraji zvlněné a téměř lysé, dolní lodyžní listy s řapíky nanejvýš zdéli 1/3 čepele a tobolky, které se otvírají pěti dvoucípými chlopněmi.
Fotografovali Radim Cibulka, dne 1. 5. 2008 (Česko, PP Údolí Kunratického potoka); Petr Krása, dne 27. 5. 2005 (Sokolovsko).