Syn.: Buchnera asiatica L., Striga lutea Lour.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Striga asiatica
Rozšíření: Rozsáhlý areál zabírá subsaharskou Afriku, jižní Asii od Arabského poloostrova až po Čínu a Indonésii, dále roste na Nové Guinei. Původnost výskytu na ostrovech v Indickém oceánu (Seychely, Maskarény) a v Austrálii je nejistá. Druhotný výskyt byl zaznamenán ve Spojených státech, kde se invazivně šíří od roku 1955. Rod se vyznačuje parasitismem, zahrnuje asi 40 druhů, některé z nich zcela postrádají schopnost asimilace a jsou zcela závislí na hostiteli.
Ekologie: Rostlina vyžadující subtropické až tropické klima, na vlhkost není příliš náročná, snáší i delší srážkový propad. Na přirozených a polopřirozených stanovištích roste v krátkostébelných trávnících i na mělké půdě s otevřenou vegetací, ale často vstupuje i do polních kultur. Parazituje na travách, včetně obilovin.
Striga asiatica
Popis: Útlá poloparazitická jednoletá bylina. Lodyha je přímá, nevětvená, drsně chlupatá, dosahující výšky až 20 cm. Listy jsou střídavé, čárkovité, 0,5–2 cm dlouhé a 1–4 mm široké, celokrajné. Květenství má charakter koncového hroznu; květy jsou pětičetné, souměrné, podepřené listeny; kalich je trubkovitý, 6–8 mm dlouhý, nejčastěji s 10 žebry, kališní cípy jsou čárkovité; dvoupyská koruna má trubku 0,8–1,5 cm dlouhou, poněkud přesahující kalich, v horní části lehce prohnutou, cípy jsou obvejčité, nejčastěji svítivě oranžové, řidčeji bílé nebo červené; tyčinky jsou 4; gyneceum vzniká srůstem 2 plodolistů, semeník je svrchní, rozdělený přehrádkou na 2 pouzdra. Plody jsou vejcovité tobolky sedící ve vytrvalém kalichu, vytváří se v nich velké množství miniaturních semen.
Hostitelé: V některých zemích je Striga asiatica významným plevelem na kulturních druzích lipnicovitých rostlin, např. na kukuřici (Zea mays), čiroku (Sorghum bicolor), rýži (Oryza sativa) a cukrové třině (Saccharum officinarum). Může způsobovat závažné ztráty na úrodě.
Striga asiaticaStriga asiatica
Striga asiatica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8. 9. 2008 (Réunion, Ste-Susanne) a 2. a 12. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Port Launay; ostrov Praslin, Anse Lazio).