Syn.: Arthropodium glaucum (R. Br.) Spreng., Arthropodium imbricatum (R. Br.) Spreng., Stypandra frutescens Knowles et Westc., Stypandra graminea Gand., Stypandra grandiflora Lindl., Stypandra imbricata R. Br., Stypandra laeta Gand., Stypandra latifolia Gand., Stypandra propinqua A. Cunn. ex Hook., Stypandra scoparia Endl., Stypandra virgata Endl.
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Vyskytuje se na jihozápadě i jihovýchodě Austrálie, bývá uváděna také z jihoaustralského Eyrova poloostrova a Nové Kaledonie. Jedná se o morfologicky značně variabilní druh.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích i v křovinaté vegetaci. Kvete od srpna do října.
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, v době květu až 150 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, listy na ní vyrůstají ve dvou řadách, jsou pochvaté, čárkovité až kopinaté, 5–20 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké. Květenství je latnaté, bývá podepřeno listeny, jež se podobají listům; květy jsou oboupohlavné, se 6 okvětními lístky, které jsou eliptické, 8–16 mm dlouhé, odstálé nebo zahnuté (rostliny na těchto snímcích jsou již odkvetlé), modré, bílé, někdy i růžové, delší než tyčinky. Plody jsou vejcovité tobolky, až 12 mm dlouhé.
Poznámka: Tato rostlina je považována za toxickou pro hospodářská zvířata.
K rodu Stypandra v současnosti patří dva druhy (POWO 2024), druh Stypandra jamesii je uváděn z jihozápadu Austrálie.
Čeleď kopíčkovitých (Asphodelaceae) v Austrálii zastupuje 23 rodů. Kromě rodu Stypandra k nim patří ještě například rody Bulbine, Dianella, Tricoryne nebo Xanthorrhoea.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).