SYNCARPHA CANESCENS (L.) B. Nord.

Syn.: Argyrocome canescens Kuntze, Argyrocome vulnerata Schrank, Astelma canescens D. Don, Damironia elegantissima Cass., Helipterum canescens (L.) DC., Xeranthemum canescens L.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Syncarpha canescens

Rozšíření: Jihozápadní část Jihoafrické republiky, těžiště výskytu leží v provincii Western Cape, okrajově přesahuje i do provincií Northern a Eastern Cape. Areál se táhne od horské skupiny Kamiesberg a Kapského poloostrova do okolí městečka Humansdorp. Rod Syncarpha zahrnuje asi 28 druhů pocházejících z jižní Afriky, s těžištěm v oblasti vymezené květennou říší Capensis.

Ekologie: Skalnaté pískovcové svahy s křovinatou formací fynbos, v oblastech s převažujícími zimními srážkami.

Syncarpha canescens

Popis: Polokeřík vysoký až 50 cm. Větvičky jsou prutnaté, tenké, střechovitě olistěné, šedě plstnaté, zpravidla nevětvené. Listy jsou drobné, střídavé, nejčastěji ke stonku přitisklé, podlouhlé až obvejčité, 6–8 mm dlouhé, šedě plstnaté, celokrajné, tupé nebo s tuhou špičkou. Úbory jsou koncové, většinou jednotlivé, vejcovité až kuželovité, při plném otevření o průměru 2,5–3,5 cm; zákrovní listeny jsou víceřadé, blanité, bílé, růžové až červené, vnitřní jsou světlejší, květy jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, s pěti cípy. Nažky jsou podlouhlé; jemné péřité štětiny chmýru jsou u báze srostlé.

Syncarpha canescensSyncarpha canescens
Syncarpha canescens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, vrchol Stolové hory).