Syn.: Eugenia cordata (Hochst. ex Krauss) G. Lawson, nom. illeg., Jambosa cymifera E. Mey., Syzygium cordifolium Klotzsch, Syzygium cymiferum (E. Mey.) C. Presl
Česká jména: kryškovec (Presl 1846, Mareček 2001), hřebíčkovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Zairu, Ugandy a Keni až po pobřeží Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste v tropických lesích a v křovinaté vegetaci, často na březích vodních toků a v mokřinách, stoupá od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od srpna do ledna.
Popis: Stálezelený strom dosahující výšky 8–15 m, s borkou šedohnědou až tmavě hnědou. Listy jsou křižmostojné, nahloučené v horní části větví, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, eliptické až široce vejčité, 3–13 cm dlouhé a 2–8 cm široké, kožovité, na bázi srdčité, celokrajné, někdy zvlněné, na vrcholu tupé, na líci někdy až šedozelené, na rubu zelené, lysé. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou oboupohlavné, vonné, kalich je krátký, zelený, korunní lístky jsou drobné, bělavé až narůžovělé, záhy opadavé, nápadné jsou četné z květu vyniklé tyčinky, jejich nitky jsou bílé. Plodem je elipsoidní bobule o průměru okolo 15 mm, v době zralosti červená až tmavě nachová.
Využití: Plody této dřeviny jsou jedlé, konzumují je lidé i zvířata, připravuje se z nich též alkoholický nápoj. Borka se používá v tradiční africké medicíně. Dřevo se uplatňuje ve stavebnictví, při výrobě nábytku i lodí.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 8. 9. 2018 (Svazijsko, Mantenga Nature Reserve) a 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).