TAGETES MINUTA L. – aksamitník / aksamietnica

Syn.: Tagetes bonariensis Pers., Tagetes glandulifera Schrank, Tagetes glandulosa Schrank ex Link, Tagetes porophyllum Vell., Tagetes tinctoria Hornsch.
Česká jména: aksamitník (Presl 1846, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: aksamietnica (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Tagetes minuta

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, jako původní je uváděn z Ekvádoru, Peru, Chile, Bolívie, Paraguaye, severní Argentiny a Uruguaye, snad i z jižní Brazílie, byl však zavlečen také do dalších tropických a subtropických oblastí nejen Jižní a Severní Ameriky, ale i Starého světa, jeho šíření může mít až invazivní charakter. V současnosti zdomácněl v tropické východní a jižní Africe, ve východní Austrálii, na Novém Zélandu a mnoha dalších pacifických ostrovech, na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji a Japonsku, rovněž v jižní i západní Evropě a Makaronésii.
Do jižní Afriky se rostlina dostala během 2. britsko-búrské války, která probíhala mezi anglickými a búrskými kolonisty v letech 1899–1902 – přivezli ji Britové v krmivu pro své koně. Po válce si odtud rostlinu do své vlasti odvezli i v britských řadách sloužící australští vojáci.

Ekologie: Roste především na stanovištích dotčených lidskou činností, kolem zahrad, polí a cest, na rumištích a skládkách.

Tagetes minuta

Popis: Jednoletá aromatická bylina s lodyhou přímou, 10–250 cm dlouhou, žebernatou, lysou nebo žláznatou. Listy jsou většinou vstřícné, v horní části střídavé, 3–30 cm dlouhé a 0,7–8 cm široké, peřenosečné, až se 17 páry úkrojků, které jsou čárkovité až úzce kopinaté, až 11 cm dlouhé a 1 cm široké. Úbory vyrůstají v hustém terminálním chocholíku, jejich zákrov je 8–12 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou 3–4, žlutozelené, srostlé, lysé; jazykovité květy jsou 2–3, bělavé až světle žluté, ligula je jen 2–3,5 mm dlouhá; trubkovitých květů je 4–7, jsou žluté, 4–5 mm dlouhé. Plodem je elipsoidní nažka, 6–7 mm dlouhá, s chmýrem.

Využití: Rostlina je výrazně aromatická, v Americe se používá v kuchyni, sušené listy slouží jako koření, připravuje se z nich i čaji podobný nápoj. Vysévá se i na zemědělské plochy jako zelené hnojení. Získává se z ní rovněž olej, který nachází uplatnění v kosmetice, přidává se do parfémů, masážních olejů i koupelí – předávkování může způsobit fotosenzitivitu. Listy a květy se využívají i jako repelent.

Tagetes minutaTagetes minuta
Tagetes minuta
Tagetes minuta
Tagetes minuta

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).