Syn.: Taraxacum cambriense A. J. Richards, Taraxacum officinale var. uliginosum Kovář
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v západní a střední Evropě od Britských ostrovů a jižního Švédska po severozápad Francie, severní úpatí Alp v Německu a Rakousku, východní Moravu a Polsko.
Na našem území se vyskytuje roztroušeně v podhorských oblastech západních a jižních Čech a na Českomoravské vrchovině, několik lokalit i na Šluknovsku a Českolipsku. Na Moravě je mimo Vysočinu tato pampeliška roztroušená na Drahanské vrchovině, kromě toho roste velmi vzácně u Mohelnice, v Nízkém Jeseníku a v Beskydech. Na Slovensku zřejmě neroste.
Ekologie: Provází vlhké krátkostébelné trávníky, zejména bezkolencové, smilkové a ostřicové rašelinné louky, obvykle na živinami chudých, kyselých půdách. Vystupuje až do nadmořských výšek přes 1000 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 12–30 cm. Listy tvoří růžici, obvykle k zemi přitisklou; čepel je v obrysu podlouhlá až obkopinatá, 10–25 cm dlouhá a až 3,5 cm široká, vnější listy jsou peřenolaločnaté až téměř celistvé, oddáleně zubaté, vnitřní jsou až peřenodílné, postranních úkrojků je 2–4(–5) párů, jsou trojúhelníkovité, téměř celokrajné, často s esovitě prohnutým horním okrajem, koncovou částí odstálé a někdy až kupředu směřující; řapík je zelený nebo slabě narůžovělý, někdy úzce křídlatý. Stvol je pavučinatě chlupatý, často červeně naběhlý; úbor měří 3–4 cm v průměru; zákrovní listeny jsou střechovitě uspořádané, přímé, volně přitisklé až šikmo odstálé, vejčitě kopinaté až kopinaté, obvykle 8–9 mm dlouhé a 2,5–4 mm široké, v mládí často ojíněné, zelené, v horní části často červeně lemované; liguly jsou sytě žluté, u okrajových květů na vnější straně se sytě červenohnědým proužkem; pyl se netvoří; čnělka a blizna jsou žluté. Nažky jsou 3,6–4 mm dlouhé, šedohnědé, v horní části osténkaté a rýhované, bílý chmýr je 6,5–7 mm dlouhý.
Záměny: Typické jsou listy s charakteristickým tvarem laloků a přímé, volně přitisklé zákrovní listeny; zatímco nejběžnější pampelišky z okruhu Taraxacum officinale agg. mají vnější zákrovní listeny rozestálé až dolů ohnuté. Bahenní pampelišky (Taraxacum sect. Palustria) mají často celistvé nebo mělce laločnaté listy a jejich přitisklé zákrovní listeny jsou obvykle zřetelně světle lemované.
Ohrožení a ochrana: Tato pampeliška je vázaná na mizející stanoviště, proto byla v Červeném seznamu květeny ČR (2012) zařazena do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (C4a), ve verzi z roku 2017 je mezi druhy zranitelnými (VU).
Poznámka: U nás nejběžnější pampeliška ze sekce Celtica, do níž patří povětšinou druhy s charakteristicky uspořádanými zákrovními listeny; zatím bylo u nás zjištěno celkem šest druhů. Tento druh je hexaploidní (2n = 48) a rozmnožuje se apomixí (tomu nasvědčuje úplná absence pylu).
Fotografovala Alena Vydrová, dne 30. 4. 2015 (Česko, Čechy, Roseč, východní břeh rybníka Holná).