TARAXACUM BESSARABICUM (Hornem.) Hand.-Mazz. – pampeliška besarabská / púpava besarábska

Syn.: Leontodon besarabicus Hornem., Taraxacum leptocephalum Rchb., Taraxacum salinum Besser, Taraxacum serotinum subsp. bessarabicum (Hornem.) Hegi
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Taraxacum bessarabicum

Rozšíření: Od panonské oblasti střední Evropy přes jih východní Evropy až na jihozápadní Sibiř a sever Střední Asie, izolované arely se nacházejí ve Francii a v Čechách.
U nás se vyskytuje vzácně na několika lokalitách na jižní Moravě, také na posledních třech lokalitách v severozápadní části Čech. Na Slovensku také vzácně v Podunají, dolním Pováží a na jihovýchodě země.

Ekologie: Roste na vlhčích slaniskách, především na narušených místech, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od srpna do října.

Popis: Vytrvalá bylina, 5–20 cm vysoká, stvol vystoupavý, lysý nebo pod úborem jemně vlnatý, listy v přízemní růžici, v obrysu kopinaté, kracovité. Úbory jednotlivé, vnější zákrovní listeny čárkovité, volně přitisklé k vnitřním, se světlým okrajem, květy jazykovité, žluté, z vnější strany načervenalé. Plodem je šedá nažka s hnědavým chmýrem.

Ohrožení a ochrana: Slaniska patří k nejohroženějším stanovištím, sama pampeliška besarabská ustoupila z většiny původních lokalit, stává se stále vzácnější, ani nejpřísnější ochrana nezaručuje přetrvání současných lokalit a druh stále zřetelně vymírá. Proto je pampeliška besarabská zařazena mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C1t), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§1). Ohrožení (EN) a zákonná ochrana jsou u tohoto druhu potvrzeny i na Slovensku (§).

Taraxacum bessarabicumTaraxacum bessarabicum
Taraxacum bessarabicumTaraxacum bessarabicum

Fotografováno dne 21. 8. 2005 (Česko, Morava, Mikulovsko, slanisko Dobré Pole).