TARAXACUM NORDSTEDTII Dahlst. – pampeliška Nordstedtova / púpava

Syn.: Taraxacum cambriense A. J. Richards, Taraxacum officinale var. uliginosum Kovář
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Taraxacum nordstedtii

Rozšíření: Areál se rozkládá v západní a střední Evropě od Britských ostrovů a jižního Švédska po severozápad Francie, severní úpatí Alp v Německu a Rakousku, východní Moravu a Polsko.
Na našem území se vyskytuje roztroušeně v podhorských oblastech západních a jižních Čech a na Českomoravské vrchovině, několik lokalit i na Šluknovsku a Českolipsku. Na Moravě je mimo Vysočinu tato pampeliška roztroušená na Drahanské vrchovině, kromě toho roste velmi vzácně u Mohelnice, v Nízkém Jeseníku a v Beskydech. Na Slovensku zřejmě neroste.

Ekologie: Provází vlhké krátkostébelné trávníky, zejména bezkolencové, smilkové a ostřicové rašelinné louky, obvykle na živinami chudých, kyselých půdách. Vystupuje až do nadmořských výšek přes 1000 m.

Taraxacum nordstedtii

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 12–30 cm. Listy tvoří růžici, obvykle k zemi přitisklou; čepel je v obrysu podlouhlá až obkopinatá, 10–25 cm dlouhá a až 3,5 cm široká, vnější listy jsou peřenolaločnaté až téměř celistvé, oddáleně zubaté, vnitřní jsou až peřenodílné, postranních úkrojků je 2–4(–5) párů, jsou trojúhelníkovité, téměř celokrajné, často s esovitě prohnutým horním okrajem, koncovou částí odstálé a někdy až kupředu směřující; řapík je zelený nebo slabě narůžovělý, někdy úzce křídlatý. Stvol je pavučinatě chlupatý, často červeně naběhlý; úbor měří 3–4 cm v průměru; zákrovní listeny jsou střechovitě uspořádané, přímé, volně přitisklé až šikmo odstálé, vejčitě kopinaté až kopinaté, obvykle 8–9 mm dlouhé a 2,5–4 mm široké, v mládí často ojíněné, zelené, v horní části často červeně lemované; liguly jsou sytě žluté, u okrajových květů na vnější straně se sytě červenohnědým proužkem; pyl se netvoří; čnělka a blizna jsou žluté. Nažky jsou 3,6–4 mm dlouhé, šedohnědé, v horní části osténkaté a rýhované, bílý chmýr je 6,5–7 mm dlouhý.

Záměny: Typické jsou listy s charakteristickým tvarem laloků a přímé, volně přitisklé zákrovní listeny; zatímco nejběžnější pampelišky z okruhu Taraxacum officinale agg. mají vnější zákrovní listeny rozestálé až dolů ohnuté. Bahenní pampelišky (Taraxacum sect. Palustria) mají často celistvé nebo mělce laločnaté listy a jejich přitisklé zákrovní listeny jsou obvykle zřetelně světle lemované.

Ohrožení a ochrana: Tato pampeliška je vázaná na mizející stanoviště, proto byla v Červeném seznamu květeny ČR (2012) zařazena do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (C4a), ve verzi z roku 2017 je mezi druhy zranitelnými (VU).

Poznámka: U nás nejběžnější pampeliška ze sekce Celtica, do níž patří povětšinou druhy s charakteristicky uspořádanými zákrovními listeny; zatím bylo u nás zjištěno celkem šest druhů. Tento druh je hexaploidní (2n = 48) a rozmnožuje se apomixí (tomu nasvědčuje úplná absence pylu).

Taraxacum nordstedtii
Taraxacum nordstedtii
Taraxacum nordstedtii
Taraxacum nordstedtii
Taraxacum nordstedtii

Fotografovala Alena Vydrová, dne 30. 4. 2015 (Česko, Čechy, Roseč, východní břeh rybníka Holná).