Syn.: Melosmon rotundifolium (Schreb.) Raf., Teucrium cinereum Boiss., Teucrium granatense (Boiss.) Boiss. et Reut., Teucrium pyrenaicum var. granatense Boiss.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá v jižním Španělsku a v Maroku; údaje ze středního a severního Španělska se zřejmě týkají příbuzných druhů.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalní štěrbiny a terásky na vápencovém nebo dolomitovém podloží, mnohem řidčeji i na silikátech. Vystupuje až do nadmořské výšky 2300 m.
Popis: Trsnatý nebo poduškovitý polokeřík vysoký (3–)5–10(–15) cm; větvičky jsou vystoupavé až poléhavé, dlouze vlnatě chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 3–7 mm dlouhý; čepel je okrouhlá, vejčitá až trojúhelníkovitá, (2–)6–10 mm dlouhá a (2–)5–8(–10) mm široká, na líci tmavozelená nebo šedozelená, dlouze odstále chlupatá a žláznatá, na rubu světlejší, na bázi srdčitá nebo uťatá, na okraji zubatá nebo vroubkovaná, s (3–)4(–5) páry zoubků. Květenství jsou 2květé lichopřesleny; listeny jsou kopisťovité; květy jsou krátce stopkaté; kalich je trubkovitě zvonkovitý, 5–8 mm dlouhý, s 5 zuby 1,5–2 mm dlouhými; koruna je 0,8–1,2 cm dlouhá, růžová, nachová, žlutavá, bělavá nebo zelenavá, korunní trubka je 5–8 mm dlouhá, horní pysk je zakrnělý, dolní trojlaločný, horní postranní laloky jsou vejčitě kopinaté, postranní laloky jsou vejčité, prostřední lalok je vydutý; tyčinky jsou 4; semeník tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou vejcovité, 1,6–1,9 mm dlouhé tvrdky.
Poznámka: Rod Teucrium je na Pyrenejském poloostrově neobvykle početný, je odtud uváděno více než 65 druhů, většina má charakter nízkých keříků.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada, Monachil).