Syn.: Hutchinsia rotundifolia (L.) R. Br., Iberidella rotundifolia (L.) Hook. f., Iberis rotundifolia L., Lepidium rotundifolium (L.) All., Thlaspi cepaeifolium subsp. rotundifolium (L.) Greuter et Burdet., Noccaea rotundifolia (L.) Moench, Crucifera rotundifolia E. H. L. Krause
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Thlaspi rotundifolium
Rozšíření: Endemit Alp, vyskytuje se zde v několika geograficky oddělených poddruzích, nominátní poddruh (na našich snímcích) je roztroušeně rozšířen po celých Alpách.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a především na kamenitých sutích, na vápenci, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně (až do 3 000 m n. m.). Je to tzv. „sněhový běžec“ – v zimním období jej žene vítr po povrchu sněhové pokrývky, a tak roznáší jeho semena. Kvete od května do září.
Thlaspi rotundifolium
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s dlouhými a v suti se proplétajícími kořenujícími výběžky, 5–15 cm vysoká. Listy v drobné přízemní růžici, okrouhlé, celokrajné, lodyžní listy jsou střídavé, dolní vstřícné, kopinaté, celokrajné. Květenstvím je hrozen, květy v průměru 6–11 mm, 4četné, světle fialové, silně vonné. Plodem je šešulka.
Poznámka: V kultuře se tento druh neobjevuje nijak často, jako skalničky se pěstují spíše druhy Thlaspi původem z hor Balkánského poloostrova.
Thlaspi rotundifoliumThlaspi rotundifolium
Thlaspi rotundifolium
Fotografováno dne 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, okolí Tre Cime).