VIBURNUM LENTAGO L. – kalina severoamerická

Syn.: Viburnum lentaginum St. Lag., Viburnum lentagoides Rafin., Viburnum vetteri Zabel
Česká jména: kalina severoamerická (Mareček 2001)
Čeleď: Viburnaceae Raf. – kalinovité

Viburnum lentago

Rozšíření: Druh Severní Ameriky, vyskytuje se ve východní části kontinentu, objevuje se na jihovýchodě Kanady a severovýchodě USA, v oblasti táhnoucí se od východní části amerického státu Wyoming a jihovýchodu kanadské provincie Saskatchewan až po atlantické pobřeží Nové Anglie, na jihu zasahuje do států Illinois a Virginia.

Ekologie: Roste na vlhčích stanovištích v boreálních lesích, rovněž v křovinaté prérijní vegetaci, bývá však vysazován také v blízkosti lidských sídel, v zahradách a parcích. Kvete od května do června.

Viburnum lentago

Popis: Opadavý, bohatě větvený keř dosahující výšky 6–10 m. Větve jsou nejdříve chlupaté, záhy olysalé. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, řapík vlnitě křídlatý, čepel je vejčitá, 5–10 cm dlouhá a 4–7 cm široká, na bázi klínovitá, po okraji drobně ostře pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, světle zelená, na podzim červenohnědá. Květenství je terminální, vrcholičnaté, mnohokvěté, dosahuje v průměru 5–12 cm; koruna je kolovitá, bílá, s 5 vejčitými korunními cípy, tyčinek je 5, blizna je 3laločná. Plodem je modročerná peckovice, 8–12 mm dlouhá, jedlá.

Využití: Vysazuje se také ve středoevropských parcích, u nás je doložen od roku 1923.

Viburnum lentago
Viburnum lentago
Viburnum lentago
Viburnum lentago

Fotografováno dne 5. 5. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).