Syn.: Tinus rugosus (Pers.) Spach, Tynus rugosus (Pers.) J. Presl, Viburnum rigidum Vent., Viburnum tinus subsp. rigidum (Vent.) P. Silva
Čeleď: Viburnaceae Raf. – kalinovité
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, El Hierro a La Palma.
Ekologie: Roste ve vavřínových i borových lesích, ve vřesovcových křovinách, v nadmořských výškách od 400 až do 1200 m. Kvete od února do května.
Popis: Stálezelený, bohatě větvený keř až menší strom dosahující výšky 4–7 m, s letorosty hustě chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce eliptické až vejčité, až 20 cm dlouhé a 15 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, matně zelené, po obou stranách chlupaté, na rubu na žilkách až plstnaté. Květenství je terminální, vrcholičnaté, bohaté, dosahuje v průměru 10–15 cm, květy jsou 5četné, asi 7 mm široké, korunní cípy jsou bílé, na vrcholu zaokrouhlené. Plody jsou v době zralosti černomodré peckovice, 6–7 mm dlouhé.
Poznámka: Tento kanárský druh býval dříve klasifikován jako poddruh mediteránní kaliny Viburnum tinus, podobně tomu bylo i s azorskou kalinou V. tinus subsp. subcordatum. Oba tyto někdejší poddruhy jsou v současnosti většinou klasifikovány jako druhy samostatné.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 27. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Parque natural de la Corona Forestal).