WESTRINGIA FRUTICOSA (Willd.) Druce – pometačka křovitá

Syn.: Cunila fruticosa Willd., Westringia rosmarinacea Andrews, Westringia rosmariniformis Sm.
Česká jména: pometačka (Presl 1848)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Westringia fruticosa

Rozšíření: Východoaustralský druh, jeho areál leží na jihovýchodě Queenslandu a na východě Nového Jižního Walesu.

Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích, na útesech i píscích, často v křovinaté vegetaci na mořském pobřeží nebo podél vodních toků. Kvete v průběhu celého roku.

Westringia fruticosa

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 150 cm. Listy vyrůstají v přeslenech po (3–)4(–5), jsou krátce řapíkaté, kopinaté, 10–30 mm dlouhé a 3–5 mm široké, celokrajné, podvinuté, na líci lysé nebo chlupaté, na rubu hustě chlupaté. Květenství je hroznovité, kalich je 5cípý, jeho trubka je až 3,5 mm dlouhá, cípy jsou trojúhelníkovité, až 3,2 mm dlouhé, koruna je 10–14 mm dlouhá, bílá s nachovými nebo nahnědlými skvrnkami, chlupatá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný; tyčinky jsou 2, staminodia také 2. Plody jsou tvrdky.

Využití: V Austrálii je tento druh pěstován v zahradách a parcích, je vysazován do živých plotů, pěstuje se v podobě bonsají, používá se i k řezu. K nám byla pometačka křovitá přivezena už na počátku 19. století, snad poprvé ji objevíme v soupisu rostlin pěstovaných v pražské zahradě zvané Kanálka už v roce 1821.

Poznámka: K australskému rodu Westringia je v současnosti započítáváno 32 druhů (POWO 2024). Johan Peter Westring (1753–1833), na nějž rodové jméno odkazuje, byl švédský lékař, botanik a lichenolog.
Čeleď hluchavkovitých (Lamiaceae), ve které je celosvětově rozlišováno na 235 rodů, je v Austrálii zastoupena zhruba 70 rody – kromě rodu Westringia k nim patří například rody Ajuga, Gmelina, Orthosiphon, Pogostemon, Premna, Prostanthera, Teucrium, Vitex, Volkameria aj.

Westringia fruticosa
Westringia fruticosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal National Park, Wattamolla).