Syn.: Xerophyta dasylirioides var. andringitrensis H. Perrier
Čeleď: Velloziaceae J. Agardh
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste v několika horských oblastech v centrální a jižní části ostrova v provinciích Fianarantsoa a Toliara. V květeně ostrova je tento rod zastoupen několika podobnými druhy: badatelé předpokládají, že více než polovina z nich dosud nebyla popsána.
Ekologie: Provází travnatou a křovinatou vegetaci na kamenitých svazích a skalních výchozech v nadmořské výšce 700–2700 m.
Popis: Keřík 60–100 cm vysoký, dřevnaté kmínky mohou mít 1–2 cm v průměru. Listy jsou soustředěny na vrchol větví, na bázi s vytrvalou pochvou a tuhou, kožovitou, pásovitou čepelí 15–40 cm dlouhou a 5–7 mm širokou. Květy vyrůstají po 2–3 na koncích větviček, každý samostatně na 10–30 cm dlouhé zaobleně trojhranné stopce; šestičetné květy mají růžovofialové okvětí srostlé jen velmi krátce na bázi, jeho vnější cípy jsou kopinaté, 1,8–3,3 cm dlouhé, na vrcholu zašpičatělé, vnitřní 2–3,6 cm dlouhé, tupě špičaté; tyčinek je 6, nestejně dlouhých u různých jedinců (heterostylie), na bázi nitek přirostlých k okvětí; semeník je spodní. Plodem je vejcovitá tobolka asi 1,5 cm dlouhá; v každém pouzdře je 4–5 černých semen.
Poznámka: Rostlina pozoruhodná vzrůstem: dřevnaté, často vidličnatě větvené stonky jsou mezi jednoděložnými rostlinami výjimečné. Čeleď Velloziaceae je blízce příbuzná pandánovitým (Pandanaceae), od nichž se však zřetelně liší velkými 6četnými květy, adaptovanými na opylení hmyzem. Do čeledi se řadí něco více než 300 druhů v 7 rodech. Čtyři z nich jsou rozšířeny v Jižní Americe, zejména v Brazílii, kde jsou typickou složkou suchomilné formace cerradão; dva rody se vyskytují v Africe, odtud přesahují na Madagaskar i na jih Arabského poloostrova, jediný zástupce roste v Číně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).