XEROSICYOS DANGUYI Humbert

Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Xerosicyos danguyi
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, byl popsán v roce 1939 podle sběru z jihozápadu ostrova (provincie Toliara). Na Madagaskaru se vyskytují celkem čtyři endemické druhy rodu Xerosicyos. Kromě jmenovaného druhu jsou to ještě Xerosicyos decaryi, X. perrieri a X. pubescens.
Ekologie: Roste v suchých křovinách, v trnitém buši s dominantním druhem Alluaudia procera, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 200 m. Kvete v jarních měsících.
Xerosicyos danguyi
Popis: Vytrvalá sukulentní liána s tenkým dřevnatějícím stonkem, až 5 m dlouhá. Rostlina je dvoudomá. Lodyha je šedavá, rýhovaná, listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, okrouhlé až obvejčité, šedozelené, výrazně dužnaté, dosahují průměru kolem 4 cm, v jejich paždí vyrůstají úponky se dvěma rameny. Květy uspořádané v okolíku jsou drobné, 4četné, korunní lístky žlutozelené, plody jsou červenohnědé.
Poznámka: Druh je pěstován jako sbírková rostlina v botanických zahradách, v Evropě se objevuje i jako pokojový sukulent.
Xerosicyos danguyi
Xerosicyos danguyi
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).