EUPHORBIA MILII Des Moul. – pryšec / mliečnik

Syn.: Euphorbia bojeri Hook., Euphorbia splendens subsp. bojeri (Hook.) Denis, Euphorbia breonii Nois., Sterigmanthe bojeri Klotsch et Garcke
Česká jména: „Kristova koruna“ (Mareček 1996)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia milii

Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar. Pěstuje se v řadě tropických a subtropických oblastí světa, občas i zplaňuje (např. ve střední Americe nebo jižní Číně).

Ekologie: Roste v sukulentovém buši, na kamenitých svazích i skalách, na stanovištích suchých a slunných. Kvete téměř celoročně, nejbohatěji od února do dubna.

Popis: Sukulentní polokeř, 60–90 cm vysoký. Stonky jsou nepravidelně větvené, větve jsou trnité, šedavé, listy střídavé, jen krátce řapíkaté až přisedlé, obvejčité až obkopinaté, 1–6 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, zelené, většinou nahloučené v horní části větví, trny jsou 1–2 cm dlouhé. Cyathia jsou obklopena dvojicí nápadných červených listenů, které připomínají květy. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Varieta Euphorbia milii var. vulcanii, která se vyskytuje v centrální horské části Madagaskaru, je zařazena Červeným seznamem IUCN k ohroženým druhům (EN). Tento pryšec je také uveden mezi druhy chráněnými mezinárodní úmluvou CITES.

Využití: V Evropě se pěstuje jako pokojový sukulent, objevuje se v mnoha kultivarech, které se odlišují především barvou listenů (mohou být nejen červené, ale i bílé, žluté, růžové). V subtropických oblastech se vysazuje do zahrad jako dekorativní trvalka, používá se i do nízkých živých plotů. V některých zemích se používá i v tradiční medicíně.

Poznámka: Druhové jméno milii připomíná dávného guvernéra ostrova Réunion, kterým byl baron Pierre Bernard de Milius.

Euphorbia miliiEuphorbia milii
Euphorbia milii
Euphorbia milii

Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Puerto de la Cruz, kultura).