CLERODENDRUM INFORTUNATUM L. – blahokeř

Syn.: Clerodendrum calycinum Turcz., Clerodendrum viscosum Vent., nom. illeg., Ovieda infortunata (L.) Baill.
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Clerodendrum infortunatum

Rozšíření: Pochází z jižní Asie. Roste na Srí Lance, v Indii, Bangladéši, Barmě, Thajsku a Malajsii, také na Andamanech. Občas se pěstuje i v dalších zemích, např. na Filipínách a v Africe.

Ekologie: Roste na pasekách a okrajích lesů, často na narušených místech.

Clerodendrum infortunatum

Popis: Keř nebo menší stromek s přímými, dutými větvemi, vysoký 0,5–4 m. Listy jsou vstřícné; řapík je 2,5–8 cm dlouhý; čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 6–25 cm dlouhá a 3,5–20 cm široká, na obou stranách roztroušeně chlupatá, na bázi srdčitá, na okraji oddáleně zubatá, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je koncová, 14–20 cm dlouhá lata, větve mají charakter vidlanů; listeny jsou lupenité; kalich je 0,8–1 cm dlouhý, plstnatý, s kopinatými cípy s výrazným žebrem; koruna je bílá, má 1–1,5 cm dlouhou trubku, cípy jsou podlouhlé, 0,6–1 cm dlouhé, na bázi někdy růžové; tyčinky jsou 4, vyniklé, 2–2,5 cm dlouhé, nachové; semeník je kulovitý, čnělka je vyniklá, 2–2,5 cm dlouhá. Plodem je kulovitá, za zralosti černomodrá peckovice o průměru 0,6–0,8 cm, obklopená zveličelým růžovým kalichem; obsahuje 2–4 semena.

Využití: Rostlina je tradiční součástí ájurvédské medicíny. Čerstvé listy se používají např. v případě jaterních a ledvinových onemocnění, ale i na bolesti hlavy, spolu s kořeny potlačují horečku, střevní parazity, malárii, působí projímavě, ale používají se také při kožních onemocněních, hadím uštknutí nebo bodnutí štírem. Účinnými látkami jsou steroidy, flavonoidy a saponiny.

Clerodendrum infortunatum
Clerodendrum infortunatum
Clerodendrum infortunatum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, Pallivasal).