VITTARIA ELONGATA Sw.

Syn.: Haplopteris elongata (Sw.) E. H. Crane, Vittaria hildebrandtii Hieron.
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Vittaria elongata

Rozšíření: Rozsáhlý areál se rozkládá v tropech Starého světa. V Africe roste především na východním pobřeží kontinentu, ale zasahuje i do Zimbabwe a do Gabonu, a dále na ostrovech v Indickém oceánu. V Asii roste na Srí Lance, v jižní Indii, souvisleji od Bangladéše až do jižní Číny a do Malajsie, na ostrovech od Tchaj-wanu po Indonésii. Dále se vyskytuje na Papui-Nové Guineji a na severu a východě Austrálie, v Oceánii prakticky ve všech částech.

Ekologie: Roste jako epifyt na stromech v tropických a subtropických vlhkých lesích, vzácněji ve spárách na kamenech. Vyžaduje prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Vittaria elongata

Popis: Drobná kapradina s prodlouženým oddenkem, z něhož vyrůstají četné kořeny s chlupy adaptovanými na absorbci vody; pleviny šídlovitě kopinaté, 4–5 mm dlouhé, tmavohnědé, lesklé, na okraji zřetelně zoubkované a na špičce chlupovitě zakončené. Listy vyrůstají velmi blízko sebe, jsou nicí; řapík je krátký, křídlatý; čepel je čárkovitá až páskovitá, 25–90 cm dlouhá a 0,5–2 cm široká, živě zelená, na bázi plynule zúžená, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá nebo zaokrouhlená. Kupky výtrusnic lemují okraj listové čepele, jsou zanořené do žlábku.

Poznámka: Systematika kapradin je velmi složitá a dochází v ní k častým změnám. Nové poznatky molekulární biologie však vedou k závěru, že dříve samostatnou čeleď Vittariaceae lze přeřadit do čeledi Pteridaceae.

Vittaria elongata
Vittaria elongata
Vittaria elongata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).