Syn.: Nummularia repens Gilib., Lysimachia rotundifolia F. W. Schmidt, Nummularia prostrata Opiz in Bercht. et Opiz, Lysimachia zawadskii Wiesner, Ephemerum nummularia (L.) Schur, Lerouxia nummularia (L.) A. Löve
Česká jména: bazanovec penízkový (Presl 1846), vrbina penízková (Kubát 2002)
Slovenská jména: čerkáč peniažtekový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Evropě kromě Středozemí, na sever po 60° severní šířky, na východ po Ural. Zavlečena do Severní Ameriky a Japonska. U nás roste na celém území.
Ekologie: Vrbina roste zejména v parcích, zahradách, na vlhkých loukách a polích, lužních lesích a březích vodních toků a rybníků. V nižších polohách se vyskytuje hojně, ve vyšších chybí. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá lysá bylina s plazivou, až 50 cm dlouhou, v uzlinách kořenující lodyhou. Listy vstřícné, krátce řapíkaté. Čepel listů je okrouhlá až eliptická, 10–25 mm dlouhá, na vrcholu tupá, u báze náhle zúžená a oranžově červeně tečkovaná. Květy vyrůstají jednotlivě z paždí listů ve střední části lodyhy. Květní stopky až 3 cm dlouhé. Kališní cípy srdčité, u báze srostlé. Koruna je nálevkovitá až kolovitá, asi 1,5 cm široká. Korunní cípy eliptické až obvejčité, sytě žluté. Plodem je tobolka.
Využití: Vrbina se pěstuje v zahradách pro okrasu, je to rostlina vhodná pro vlhčí místa.
Poznámka: Rod byl pojmenován podle krále Lysimacha.
Fotografovali Jindřich Houska, dne 22. 6. 2003 (Česko, Jaroměř) a Ladislav Hoskovec, dne 8. 7. 2017 (Polabí).