Syn.: Bernardina salicifolia (Mill.) Baudo, Lysimachia glauca Moench, Lysimachia otani Asso, Lysimachia salicifolia Mill.
Česká jména: vrbina pomíjivá (Mareček 1997)
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Lysimachia ephemerum
Rozšíření: Areál se táhne v západním Středozemí od jižní Francie přes Pyrenejský poloostrov až do severní Afriky do Maroka.
Ekologie: Roste na humózních místech kolem pramenů a podél potůčků a na vlhkých loukách, často na zásaditých nebo neutrálních půdách. Vystupuje až do nadmořské výšky 1600 m.
Lysimachia ephemerum
Popis: Lysá vytrvalá bylina s přímou, často jednoduchou, dutou, (40–)60–100 cm vysokou lodyhou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, přímo odstálé, čárkovité až vejčitě kopinaté, 4–10,5(–16) cm dlouhé a 0,2–2(–3) cm široké, nápadně sivé, na bázi srdčitě objímavé, celokrajné; k vrcholu se výrazně zmenšují. Květenství je mnohokvětý koncový hrozen 50–60 cm dlouhý; listeny jsou čárkovité, 3–6 mm dlouhé; květní stopky jsou přímé nebo přímo odstálé, za květu 6–8 mm dlouhé, později se prodlužují; květy jsou 5četné; kalich je asi 3 mm dlouhý, s cípy dlouhými asi 2 mm; koruna je kolovitá, asi 7 mm dlouhá, bílá; tyčinek je 5, asi 5 mm dlouhých; semeník je polospodní, čnělka je vytrvalá, 5–7 mm dlouhá. Plodem je kulovitá tobolka o průměru 3–4(–5) mm; semena jsou tmavá.
Využití: Neobvyklá rostlina, občas se pěstuje jako okrasná trvalka.
Ohrožení a ochrana: Ve Francii zákonem chráněný druh.
Lysimachia ephemerum
Lysimachia ephemerum
Lysimachia ephemerum
Lysimachia ephemerum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 10. 2015 (Portugalsko, Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, Vila Nova de Milfontes).