Syn.: Aipyanthus pulcher (Roem. et Schult.) A. A. Kolakovskii, Arnebia cyrousiana Parsa, Arnebia longiflora C. Koch, Arnebia pulchra (Roem. et Schult.) J. R. Edmondson, Echioides longiflora (C. Koch) I. M. Johnst., Lithospermum cyrousianum (Parsa) Johnst., Lithospermum setosum Fisch. et Mey., Lithospermum tournefortii I. M. Johnst., Lycopsis pulchra Willd. ex Roem. et Schult.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Rozšíření: Druh Kavkazu, vyskytuje se především na Velkém, ale vzácněji i na Malém Kavkazu, areál zasahuje rovněž do hor východního Turecka a severního Íránu.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na subalpínských i alpínských loukách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 20–40 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, chlupatá, bohatě olistěná. Přízemní listy jsou krátce řapíkaté, kopinaté, 5–10(–20) cm dlouhé a 1–3(–5) cm široké, chlupaté, lodyžní listy jsou přisedlé až poloobjímavé, jen 3–5 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, chlupaté. Květenství je terminální, vrcholičnaté; listeny jsou kopinaté; kalich je 10–14 mm dlouhý, chlupatý, cípy jsou čárkovité; koruna dosahuje průměru 15–20(–25) mm, je žlutá, většinou s 5 nápadnými nahnědlými či nafialovělými skvrnkami, cípy jsou zaokrouhlené. Plody jsou tvrdky.
Využití: Občas se objevuje i v kultuře jako dekorativní trvalka.
Poznámka: Už jen podle výše uvedené synonymiky je zřejmé, že rostlina dříve putovala poměrně často z rodu do rodu, nezřídka bývala v literatuře řazena k rodu Arnebia, dokonce i Macrotomia (Flóra SSSR: Macrotomia echioides (L.) Boiss., p. p. excl. basionymo). Avšak již v roce 1981 byla přeřazena k novému rodu Huynhia a pozdější molekulární analýza prokázala oprávněnost této taxonomické klasifikace, navíc k tomuto původně monotypickému rodu přiřadila ještě další maloasijský druh Huynhia purpurea.
Fotografoval Roman Businský, v červenci 1993 (Rusko, Kavkaz, širší okolí Krasnoj Poljany) a v červenci 2002 (Ázerbájdžán, oblast hory Şahdağ).