BERKHEYA PURPUREA (DC.) Benth. et Hook. f. ex Mast.

Syn.: Crocodilodes purpureum Kuntze, Stobaea purpurea DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Berkheya purpurea

Rozšíření: Jihoafrický druh, jeho areál leží v Dračích horách (Drakensberg), vyskytuje se tedy v Lesothu, v přilehlém jihoafrickém Východní Kapsku a provinciích KwaZulu-Natal a Free State.

Ekologie: Roste na horských loukách a svazích, často kolem vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3100 m. Ve své domovině kvete od ledna do dubna.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, až 100 cm dlouhou, plstnatou, křídlatou, ostnitou, v horní části větvenou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou 25–45 cm dlouhé a 4–10 cm široké, v obrysu podlouhlé, na okraji zubaté až laločnaté, ostnité, na líci řídce chlupaté, zelené, na rubu stříbřitě plstnaté, lodyžní listy jsou přisedlé, podobné přízemním, poněkud menší. Úbory jsou stopkaté, dosahují průměru 5–8 cm; zákrovní listeny jsou kopinaté, ostnité; jazykovité květy jsou světle fialové, někdy i bělavé, trubkovité květy jsou fialové. Plodem je nažka.

Využití: Jako rostlina s dosti výraznou okrasnou hodnotou se objevuje i v evropské kultuře, v Británii se pěstuje už od druhého desetiletí 20. století. V klimatických podmínkách střední Evropy je jistější rostlinu během zimy pěstovat ve studeném skleníku.

Poznámka: Jediný druh rodu s fialovými květy, ostatní jsou žluté nebo bílé.

Berkheya purpureaBerkheya purpurea
Berkheya purpurea
Berkheya purpurea
Berkheya purpurea

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).