Syn.: Cryophytum crystallinum (L.) N . E. Br., Gasoul crystallinum (L.) Rothm.
Česká jména: kosmatec olednatělý, lednačka (Presl 1846), kosmatec olednatělý, ledovník (Polívka 1900), kosmatec třpytivý (Dostál 1950), kosmatec (Mareček 1997)
Slovenská jména: poludňovka trblietavá (Dostál 1950)
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité
Rozšíření: Jižní Afrika (Kapsko, Namibie), později se druh rozšířil i do Středozemí a Makaronésie. Dnes se objevuje v řadě subtropických oblastí světa (USA, Mexiko, Ekvádor, Peru, Chile, Argentina, Austrálie).
Ekologie Roste na písčinách a útesech v blízkosti moře, obvykle v dosahu mořského příboje (halofyt), často na stanovištích dotčených člověkem. Kvete od března do července.
Popis: Jedno až dvouletá bylina, 10–20 cm vysoká, lodyha poléhavá, větvená, hustě pokrytá papilami, listy kopisťovité, dužnaté, zelené, později červeně naběhlé, květy 2–3 cm v průměru, korunní lístky bělavé, delší než kalich. Plodem je tobolka.
Využití: V minulosti se z tohoto druhu kosmatce získávala soda (tím prosluly především Kanárské ostrovy), dodnes se v některých zemích pěstuje také jako salátová zelenina. Občas se pěstuje i v evropských zahradách jako okrasná letnička.
Poznámka: V Mediteránu i Makaronésii je druhem poměrně častým, lze se s ním setkat na pobřežních písčinách, kde se objevuje společně s dalšími jihoafrickými druhy čeledi kosmatcovitých, k nimž například patří také Carpobrotus acinaciformis, Carpobrotus edulis, Mesembryanthemum cordifolium, Ruschia caroli aj.
Fotografováno dne 29. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, pláž u Puerto de la Cruz).