Syn.: Nassauvia macracantha var. pungens (Phil.) Hauman, Nassauvia pungens Phil.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se na andském středochilsko-argentinském pomezí, v Argentině od provincie Mendoza na severu až po Neuquén na jihu, v Chile od Metropolitního regionu Santiago na severu až po region Biobío na jihu.
Ekologie: Roste na horských kamenitých a skalnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 2000 až do 2700 m. Kvete od ledna do března.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–40 cm dlouhou, hustě olistěnou. Listy jsou střídavé, poloobjímavé, střechovitě se překrývající, kopinaté až široce vejčité, 5–12 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi klínovité, po stranách se 7–9 jen krátkými ostnitými zuby, na vrcholu však s velmi výrazným ostnem, který je 2–10 mm dlouhý, na ploše se zřetelnou souběžnou žilnatinou, jinak jsou listy lysé nebo jen krátce chlupaté. Úbory vyrůstají v téměř kulovitém nebo i prodlouženém klasu na vrcholu lodyhy; zákrov je válcovitý, až 15 mm dlouhý, vnější zákrovní listeny jsou jen krátké, vnitřních zákrovních listenů je 5, jsou kopinaté, na vrcholu ostnité, jemně stříbřitě chlupaté; květů je v úboru 5, jsou bílé, 2pyské, vnější pysk je delší než vnitřní, koruna je asi 10 mm dlouhá. Plodem je lysá nažka, chmýr je bílý.
Záměny: Zhruba ve stejné oblasti Jižní Ameriky je možné se setkat ještě také s podobnými rostlinami, které mají listy na vrcholu rovněž dlouze ostnité, avšak jejich čepele jsou zřetelně užší (12–30 × 2–7 mm), zuby po stranách listu o něco větší, žilnatina na listech navíc není až tak výrazná – v tomto případě se jedná o druh Nassauvia cumingii.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).