Populus alba, topol bílý (Salicaceae):
Toto stromořadí se nachází v katastru obce Kounice (okres Nymburk), na hrázi rybníka U cihelny. Památnými byly tyto topoly prohlášeny dne 25. 7. 1978. Původně na tomto místě rostlo stromořadí 15 lind, dnes jich napočítáme už méně, kmeny některých z nich najdeme pod hrází rybníka. Všechny dosud žijící stromy jsou v poměrně špatném zdravotním stavu, trouchnivějí, kmeny jsou v dolní části odvětveny, některé jsou napadeny sírovcem žlutooranžovým.
Obec Kounice patřila do vzniku republiky k rozsáhlému lichtenštejnskému panství a nejspíš i vzkvétala. Na zdejším zámku (dnes ostudně zdevastovaném) sídlila hospodářská správa lichtenštejnského velkostatku, v roce 1835 byl založen u panské cihelny i rybník, na jehož hrázi byly později – snad někdy kolem roku 1900 – vysazeny i ony lindy.
Kounice by možná mohly mít topoly ve svém obecním znaku, jen nedaleko odtud u mokřadu při Kounickém potoce totiž dožívá letitý i památný (a tedy státem chráněný) topol černý (Populus nigra), další a naštěstí podstatně vitálnější exemplář najdeme i nedaleko kounické návsi na břehu Mlýnského potoka.
A jen velmi blízko od rybníka se nachází lom Na Skále, v němž v roce 1820 našel hrabě Šternberk zkamenělinu fosilního kapraďorostu, kterou pojmenoval jako Lepidodendron punctatum (dnes Protopteris punctata), ba co víc, podle Kounic byl dokonce pojmenován i další fosilní druh Oncopteris kauniciana (dnes Oncopteris nettwallii).
Ještě jednu zajímavost uštědřím: lindy stojí u rybníka, který ryze fytogeograficky ještě patří k Jenštejnské tabuli, onen Šternberkův lom už ale najdete v Černokosteleckém permu. Když se však vydáte do samotných Kounic, budete už v Poděbradském Polabí.
Fotografováno ve dnech 4. 6. 2018 a 17. 7. 2020.