Chebská pánev, Odrava u Slapan

Významný přítok Ohře, říčka Odrava, pramení na německé straně Českého lesa jen kousek od hranic, Horní Falcí opisuje velký oblouk a za Waldsassenem se vrací zpět a vstupuje na území Čech. Zde se její tok rozlije do přehradního jezera Jesenice a nedlouho poté se vlévá do řeky Ohře. Avšak ještě než začíná vzdutí přehradní nádrže, protéká Odrava Slapany, kde je velký jez a nad ním soustava tůní a slepých ramen, z hlediska rostlinstva nikoli nezajímavá.

Odrava u Slapan
Odrava u Slapan

Místo se jindy nalézalo hluboko v pohraničním pásmu, až u samotných takzvaných drátů, což je zde dodnes patrné a bývalou signálkou je vedena modrá turistická značka. Nicméně zajímavé rostliny se nalézají spíše kolem zrezivělé lávky přístupné od bývalého nádraží. Můžeme zde vidět tůně zarůstající bujným rostlinstvem, jejich břehy i podmáčené louky. Místo se proslavilo především nálezem bohatých porostů voďanky žabí (Hydrocharis morsus-ranae) a taktéž bohatým výskytem jinak dosti vzácného rozpuku jízlivého (Cicuta virosa). Oba druhy jsou na Chebsku – a v Karlovarském kraji vůbec – velmi vzácné.

Odrava u Slapan

Ale rostou zde pochopitelně především druhy běžné. Přímo ve vodě závitka mnohokořenná (Spirodela polyrhiza) nebo okřehek hrbatý (Lemna gibba), v říčním korytu pak můžeme spatřit běžný rdest kadeřavý (Potamogeton crispus). Při březích roste například přeslička poříční (Equisetum fluviatile), orobinec širokolistý (Typha latifolia), dvouzubec nicí (Bidens cernua), sítina rozkladitá (Juncus effusus), chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea).
Na podmáčených místech najdeme řadu typických bahenních rostlin, jako jsou šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata), karbinec evropský (Lycopus europaeus), lilek potměchuť (Solanum dulcamara), vrbina obecná (Lysimachia vulgaris), kyprej vrbice (Lythrum salicaria), šťovík vodní (Rumex aquaticus), smldník bahenní (Peucedanum palustre), konečně i třtina šedavá (Calamagrostis canescens) je druhem vlhkomilným. Zajímavý je výskyt ostřice prodloužené (Carex elongata), jinde v oblasti spíše ojedinělé.

Odrava u Slapan

Najít můžeme ale i vzácné druhy, jako je chráněná vrbina kytkokvětá (Lysimachia thyrsiflora) nebo překvapivě bohatý výskyt ptačince bahenního (Stellaria palustris). V příkopě pod protipovodňovou hrází roste ostřice nedošáchor (Carex pseudocyperus), není však jasné, jakého je původu. To chlupáček oranžový (Pilosella aurantiaca) přímo na hrázi je s jistotou zplanělý, ostatně na Chebsku (Ašsku) je všude běžný. Přehlédnout též nelze větší porost zdomácnělého puškvorce obecného (Acorus calamus) a nebezpečně se rozlézající netýkavku žlaznatou (Impatiens glandulifera). Jako zjevení pak působí několik mohutných pcháčů bělohlavých (Cirsium eriophorum) u příjezdové cesty. Slapany vůbec ocení zvláště milovníci konců světa.

Odrava u Slapan

Fotografováno dne 29. 8. 2020.