PSORALEA SPECIOSA Eckl. et Zeyh. – dětelník

Česká jména: dětelník (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Psoralea speciosa

Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste pouze v provinciích Western a Eastern Cape v horách podél jižního pobřeží, od skupiny Langeberg do okolí městečka Humansdorp.

Ekologie: Provází formaci fynbos na pískovcových svazích v nadmořské výšce 600–1200 m, ve vlhčím prostředí ovlivňovaném mlhami. Požáry překonává obrůstáním.

Psoralea speciosa

Popis: Přímý, prutovitý stálezelený keř vysoký 2–2,5 m, větvený u báze; větve jsou obloukovité, pýřité. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s 2 jařmy; řapík je 2–4 mm dlouhý; lístky jsou čárkovité, 1–2,2 cm dlouhé a asi jen 2–4 mm široké, zakřivené, na vrcholu špičaté; palisty jsou kopinaté. Květ tvoří krátké, 4–5květé hrozny v úžlabí listů; kalich je zvonkovitý, 1–1,2 cm dlouhý, dužnatý, lysý, jen na okraji třásnitý, žlutavý, cípy jsou nestejné, kopinaté; korunní lístky jsou modré, pavéza je široce vejčitá, 1,4–1,5 cm dlouhá, lysá, na vrcholu vykrojená, křídla jsou 1,2–1,3 cm dlouhá, lysá, člunek je asi 1 cm dlouhý; tyčinek je 10; semeník tvoří jediný žláznatý plodolist. Plodem je podlouhlý lusk 5–6 mm dlouhý.

Poznámka: Do rodu Psoralea v současném – značně omezeném – pojetí se řadí celkem 63 druhů (POWO 2021), které rostou téměř výhradně v Jihoafrické republice (nejpočetněji v oblasti květenné říše Capensis), přesahují i do Svazijska a Mosambiku.

Psoralea speciosa
Psoralea speciosa

Fotografovala Alena Vydrová, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Outeniqua Mountains, Spitskop).