Syn.: Calceolaria alternifolia Cav., Fagelia alternifolia (Cav.) Kuntze, Fagelia linearis (Ruiz et Pav.) Kuntze
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité
Rozšíření: Endemit andské oblasti severního Peru, vyskytuje se jen v departmentech Piura, La Libertad, Ancash, Huanuco a Lima.
Ekologie: Roste na otevřených skalnatých a travnatých svazích, ve vegetačních formacích páramo a jalca, v nadmořských výškách od 2600 až do 4350 m.
Popis: Trsnatě rostoucí keř s větvemi přímými, 40–90 cm dlouhými. Listy jsou střídavé nebo vyrůstají ve svazečcích, jsou čárkovité, 8–26 mm dlouhé a jen 0,9–2 mm široké, podvinuté, na vrcholu tupé, tmavě zelené, lysé nebo žláznatě papilnaté, lepkavé. Květenství vyrůstá v horní části větví, je výrazně lepkavé, složené z 1–4květých vrcholíků, květní stopky jsou 4–13 mm dlouhé, kališní lístky jsou vejčité, zelené až žlutozelené, 2,4–4,5 mm dlouhé, špičaté, jemně žláznatě chlupaté, koruna je žlutá, v ústí s červenými proužky, horní pysk je 2–3 mm dlouhý a 3–4 mm široký, dolní pysk je vakovitý, nahoru zakřivený. Plodem je vejcovitá tobolka, 4–8 mm dlouhá, žláznatě chlupatá.
Poznámka: Tento druh je v rámci početného rodu Calceolaria řazen k sekci Ericoides, která se vyskytuje jen ve vysokohorských oblastech severního Peru a Ekvádoru. Řadí se k ní tři křovité druhy vyznačující se vzpřímeným habitem a listy jen velmi úzkými, čárkovitými. Další dva druhy této sekce mají listy krátce chlupaté až plstnaté.
Fotografovali Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015; Mário Duchoň, dne 29. 1. 2023 (Peru, Parque nacional Huascarán).