HYMENOSPORUM FLAVUM (Hook.) F. Muell.

Syn.: Pittosporum flavum Hook.
Čeleď: Pittosporaceae R. Br. – slizoplodovité

Hymenosporum flavum

Rozšíření: Vyskytuje se v horských oblastech Nové Guineje, na východě australského Queenslandu a na severovýchodě Nového Jižního Walesu (k jihu sestupuje zhruba po Sydney), zde především v pobřežních oblastech. Je často pěstován v zahradách i městské zeleni rovněž v jiných částech Austrálie, je však vysazován také v jižní Africe nebo na tichomořských ostrovech.

Ekologie: Roste v lemech deštných lesů a ve vlhkých sklerofytních lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m.

Hymenosporum flavum

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 22 m s borkou brázditou, tmavě šedou a letorosty chlupatými. Listy jsou střídavé, vyrůstají především na konci větví, jsou řapíkaté, obvejčité, (6–)8–13 cm dlouhé a (2–)3–4,5 cm široké, celokrajné, na líci lysé, lesklé, na rubu světlejší, podél střední žilky chlupaté. Květenstvím je terminální, latnaté, květy jsou výrazně vonné, oboupohlavné, nejdříve se v květech objevují funkční tyčinky, přičemž korunní lístky jsou bělavé až bledě žluté, ty záhy zlátnou a vyvíjí se v nich blizna – celá tato proměna trvá zhruba pět dnů. Listeny jsou listům podobné, až 6 mm dlouhé, opadavé; kališní lístky jsou eliptické, asi 8 mm dlouhé, lysé, korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, vně hustě chlupaté, trubka je až 28 mm dlouhá, cípy jsou 10–12 mm dlouhé, zahnuté. Plodem je tobolka.

Poznámka: K čeledi slizoplodovitých (Pittosporaceae) je v Austrálii řazeno devět rodů, kromě rodu Hymenosporum sem patří například ještě rody Billardiera, Bursaria, Marianthus nebo Pittosporum.
Rod Hymenosporum je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Hymenosporum flavum
Hymenosporum flavum
Hymenosporum flavum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Adelaide Botanic Garden).