Dendrocygna eytoni (Eyton, 1838); husička australská

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Syn.: Leptotarsis eytoni Eyton, 1838
Česká jména: husička australská
Anglická jména: Plumed whistling duck, Grass whistling duck

Dendrocygna eytoni, husička australská
Dendrocygna eytoni, husička australská

Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se rozkládá na severu a východě kontinentu – od severozápadu Západní Austrálie přes Severní teritorium, Queensland, Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchod Jižní Austrálie. Zalétá až do Indonésie, na Papuu-Novou Guineu, Šalomounovy ostrovy a na Nový Zéland.

Způsob života: Obývá vnitrozemské mokřady, stálá i sezonní sladkovodní jezera, bažiny, tůně, vlhké a zaplavované louky, břehy řek a potoků, zemědělskou krajinu a umělé nádrže, od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Je společenský, shromažďuje se ve velkých hejnech s jinými druhy vodních ptáků na okrajích močálů a lagun. Krmí se za soumraku a v noci. Spásá trávu a konzumuje semena. Potravu hledá na loukách a v mělké vodě. Je špatný plavec, nikdy se úplně nepotápí.
Je monogamní, vytváří doživotní páry. Hnízdní období závisí na geografické poloze a na vydatnosti srážek. Hnízdo – malá, stébly vystlaná jamka – je umístěné pod keřem nebo ve vysoké trávě u vody nebo na louce. Samice snáší 8–12(–14) vajec, která inkubují oba partneři po dobu 28–30 dnů. Mláďata se líhnou v prachovém peří zcela vyvinutá. Oba rodiče je vodí za potravou. Potomci jsou vzletní asi 60 dnů od vylíhnutí.

Popis: Dlouhokrká hnědá kachna dosahující délky 40–45 cm, rozpětí křídel 75–90 cm a hmotnosti 580–900 g. Obě pohlaví si jsou podobná, ale u samce je peří na boku o něco delší. Horní část hlavy, zadní část krku a hruď jsou nahnědlé. Líce a hrdlo jsou šedé. Duhovka oka je oranžová, zobák je růžový s načernalými skvrnami na horní čelisti. Vrchní část těla je šedavě olivově hnědá, na křídlech je tmavší. Záď a ocas jsou tmavě hnědé. Protáhlé, slámově žluté peří na boku přesahuje linii hřbetu. Kryty pod křídly jsou světle hnědé. Podocasí je bělavé. Nohy jsou růžové.
Mladí jedinci jsou matnější. Boční peří na křídlech je méně protáhlé, černě lemované.

Poznámka: Thomas Campbell Eyton (1809–80), po němž je druh pojmenován, byl anglický přírodovědec. Byl přítelem Charlese Darwina.

Dendrocygna eytoni, husička australská
Dendrocygna eytoni, husička australská
Dendrocygna eytoni, husička australská
Dendrocygna eytoni, husička australská

Fotografováno ve dnech 25. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Anbangbang Billabong) a 11. 9. 2024 (Queensland, Ingham).