FICUS RACEMOSA L. – fíkovník hroznatý / figovník

Syn.: Covellia glomerata (Roxb.) Miq., Covellia lanceolata (Buch.-Ham. ex Roxb.) Miq., Covellia mollis Miq., Ficus acidula King, Ficus chittagonga Miq., Ficus glomerata Roxb., Ficus goolereea Roxb., Ficus henrici King, Ficus lanceolata Buch.-Ham. ex Roxb., Ficus leucocarpa (Miq.) Miq., Ficus lucescens Blume, Ficus mollis (Miq.) Miq., Ficus semicostata F. M. Bailey, Ficus vesca F. Muell. ex Miq., Urostigma leucocarpum Miq., Urostigma lucescens (Blume) Miq.
Česká jména: smokvoň (Presl 1846), fíkovník, fikus (Mareček 1996)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité

Ficus racemosa

Rozšíření: Jižní a jihovýchodní Asie, severní Austrálie – areál tohoto druhu se táhne od severní Indie přes Barmu, jihovýchodní Čínu a Indočínu až po Malesii a severní Austrálii.

Ekologie: Roste v tropických lesích, často na březích vodních toků, bývá také vysazován v blízkosti lidských sídel i jako stínící dřevina v zahradách a parcích.

Ficus racemosa

Popis: Jednodomý strom dosahující výšky 10–20(–30) m, s borkou šedou, hladkou a letorosty chlupatými či olysalými. Listy jsou střídavé (důležitý znak druhu), řapíkaté, vejčité, 5–25 cm dlouhé a 2–11 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na juvenilních listech však i pilovité, na vrcholu špičaté, se 4–12 páry vedlejších žilek, řídce chlupaté především podél žilek, cystolity jsou viditelné jako vyvýšené tečky na rubu listu; palisty jsou až 3 cm dlouhé, vytrvávající. Fíky vyrůstají ve svazečcích přímo na dřevě větví a na kmenech stromů, často i na bezlistých větvích až 36 cm dlouhých (důležitý znak), avšak jednotlivé fíky se mohou objevovat také v úžlabí listů. Fíky jsou kulovité, až 4 cm dlouhé, řídce chlupaté až plstnaté, v době zralosti oranžové až načervenalé.

Využití: Fíky fíkovníku hroznatého jsou jedlé, využívá je i tradiční medicína. Z jeho dřeva se vyrábějí rozličné nástroje i nábytek.

Poznámka: Tento druh je v rámci rodu řazen k podrodu Ficus subgen. Sycomorus, pro nějž je charakteristická kauliflorie – fíky těchto druhů se obvykle objevují přímo na kmenech stromů, nebo na zvláštních bezlistých větvích. Z asijských druhů k tomuto podrodu patří ještě například Ficus auriculata, z australasijských Ficus hispida a Ficus congesta, z afrických fíkovníků pak Ficus sycomorus nebo Ficus sur.

Ficus racemosa
Ficus racemosa
Ficus racemosa
Ficus racemosa
Ficus racemosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Bowali).