Syn.: Cienfuegosia australis (F. Muell.) K. Schum., Fugosia australis (F. Muell.) Benth., Hibiscus australis (F. Muell.) Kuntze, Notoxylinon australe (F. Muell.) Lewton
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Severoaustralský druh, jehož areál sahá od západoaustralského regionu Pilbara přes jižní část regionu Kimberley až po jižní oblasti Top Endu Severního teritoria, k jihu sestupuje až do střední Austrálie, zasahuje rovněž do západních a centrálních oblastí Queenslandu. Na severu kontinentu se tedy vyhýbá oblastem tropických lesů i vlhčích savan.
Ekologie: Vyskytuje se v aridních a semiaridních oblastech, objevuje se na kamenitých a skalnatých svazích a hřebenech, na písčinách a březích sezónních vodních toků. Kvete nejčastěji od dubna do října.
Popis: Keř dosahující výšky 50–300 cm. Listy jsou řapíkaté, široce eliptické až podlouhle vejčité, 5–12 cm dlouhé a 2,5–4,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, hvězdovitě chlupaté nebo olysalé. Kalich je zvonkovitý, 17–27 mm dlouhý, cípy jsou kopinaté, podkališní listence jsou úzce kopinaté, 9–12 mm dlouhé, koruna je 25–50 mm dlouhá, korunní lístky jsou růžové, vzácněji i bílé, s temně nachovým středem. Plody jsou chlupaté tobolky.
Poznámka: V rodu Gossypium je v současnosti uváděno 55 druhů (POWO 2025), pocházejí z tropů a subtropů obou zemských polokoulí. V rámci rodu patří tento druh nápadný svými nedřípenými podkališními listenci k podrodu Gossypium subg. Sturtia a k sekci Hibiscoidea.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, region Victoria Bonaparte, Judbarra / Gregory National Park).