Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Anseriformes, Anatidae
Syn.: Anas tadorna Linnaeus, 1758
Česká jména: husice liščí, husa liščí, kachna liščí
Anglická jména: Common shelduck
Rozšíření: Husice liščí se vyskytuje v pobřežních oblastech severozápadní Evropy, na Islandu a roztroušeně také na lokalitách kolem Středozemního moře. Souvisleji se nachází v oblasti ležící severně od Černého moře, ve Střední Asii, v severozápadní Číně, Mongolsku a na jihu Sibiře, na jih zasahuje až do Íránu, Afghánistánu a severní Indie, zalétá až do východní Číny a na Korejský poloostrov. Severní a východní populace jsou tažné.
V České republice nepravidelně hnízdí, ojediněle zimuje a protahuje.
Způsob života: Dává přednost slaným stanovištím, často se vyskytuje v bahnitých nebo písčitých ústích řek, ve vnitrozemí se objevuje na jezerech ve stepích nebo v polopouštích.
Potravu hledá v mělké vodě, na travnatých březích nebo loví panáčkováním (s ponořenou přední části těla). Živí se malými měkkýši, korýši, drobnými rybkami, červy, hmyzem a jeho larvami. Konzumuje také části rostlin a řasy.
Létá rychlými údery křídel. Je agresivní, útočí na ostatní jak ve vodě, tak na souši.
Rozmnožuje se od dubna do srpna, obvykle podél mořského pobřeží, na jezerech a řekách s nízkou vegetací. Většina párů vytváří sezonní svazky. Hnízdí v izolovaných párech nebo v malých skupinách v dutých stromech, v dírách v zemi mezi trsy trav nebo v králičích norách. Hnízdo z trávy a mechu je vystlané prachovým peřím. Samice snáší 8–10 vajec, která inkubuje sama po dobu 29–31 dnů. Samec zůstává v blízkosti hnízda. Plně vyvinutá mláďata v prachovém peří opouštějí hnízdo velmi brzy po vylíhnutí. Oba rodiče vodí potomky na krmná místa a brání je před predátory. Vzletní jsou ve věku 45–50 dnů. Samice pohlavně dospívá ve dvou letech a samec později.
Dožívá se 10–15 let.
Popis: Pestrý vodní pták z čeledi kachnovitých, dosahuje délky 58–65 cm, rozpětí křídel 100–120 cm a hmotnosti 800–1450 g. U samce je na bázi jasně červeného zobáku stejně zbarvený nápadný výrůstek. Duhovka oka je tmavě hnědá. Tělo je bílé, hlava a horní část krku jsou černé se zelenými odlesky. Na hrudi je široký kaštanově hnědý pás. Na spodní části je široký načernalý pruh táhnoucí se od spodní části hrudníku k spodní části břicha. Ocas je bílý s černou koncovou lištou. Podocasní kryty jsou kaštanové. Na obou stranách bílých zad jsou černé pruhy. Za letu je vrchní strana křídel černá, vnitřní strana je bílá, zadní okraj křídla je zelený a kaštanový. Nohy jsou růžové.
Samice je menší, kolem základny zobáku jsou bělavé skvrny. Zobák postrádá masitý výrůstek. Opeření je celkově matnější a hrudní pás je užší.
Mladí jedinci jsou matnější, spodina je bílá, chybí zelené zrcátko na křídle a výrůstek na bázi růžového nebo šedého zobáku. Nohy jsou šedomodré.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu České republiky je uvedena husice liščí v kategorii kriticky ohrožených druhů (CR), Červený seznam IUCN (2019) ji klasifikuje jako druh z hlediska ohrožení méně dotčený (LC).
Fotografováno ve dnech 11. a 17. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Parc Natural de s’Albufera).