Syn.: Cheiranthus cheiranthoides (L.) A. Heller, Cheirinia cheiranthoides (L.) Link, Crucifera erysimum E. H. L. Krause, Erysimastrum cheiranthus Trautv.
Česká jména: trejzel malokvětý (Presl 1819), treyzel malokvětý (Opiz 1852), trýzel malokvětý (Kubát 2002)
Slovenská jména: horčičník cheirantovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Široce rozšířen v celém mírném pásmu Eurasie – od Velké Británie přes Sibiř až do Koreje a Japonska. Na severu Evropy zasahuje až do subarktických oblastí (Island, Špicberky), ostrůvkovitě však i v Mediteránu. Druhotně v Severní Americe i na Ohňové zemi. U nás hojný od nížin do pahorkatin, v horách roste vzácně.
Ekologie: Roste na polích, v zahradách, na úhorech a rumištích, v okolí cest, většinou na bohatých půdách. Kvete od května do října.
Popis: Jednoletá nebo ozimá, 15–60 cm vysoká bylina bez listové růžice. Lodyha je přímá, obvykle chudě větvená. Listy jsou celokrajné, podlouhlé, až 3 cm široké, obvykle oddáleně mělce vykrajovaně zubaté. Jsou oděné drobnými, převážně trojramennými chloupky. Květenstvím je hrozen bez listenů, květní stopky jsou 2–3krát delší než kalich. Květy jsou obvyklé stavby, kališní lístky jsou 2,2–3 mm dlouhé, korunní lístky jsou zlatožluté, dlouhé 3–5 mm. Plodní stopky jsou rozložité až rovnovážně odstálé, šešule jsou přímo odstálé, na průřezu oble čtyřhranné. Semena jsou vejcovitá až vřetenovitá.
Využití: Jako většina druhů rodu obsahuje zajímavé kardiotonické glykosidy.
Fotografováno dne 9. 9. 2011 (Česko, Praha-Krč).