Syn.: Linum suffruticosum auct., Linum suffruticosum subsp. appressum (Cabal.) Rivas Mart., Linum suffruticosum subsp. salsoloides auct., Linum tenuifolium subsp. appressum (Cabal.) Rivas Mart.
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Rozšíření: Roste v severní polovině Pyrenejského poloostrova, v jižní a střední Francii a zasahuje až do italského Piemontu a Ligurie. V areálu se rozlišují tři poddruhy, představené rostliny náležejí zřejmě k subsp. permixtum.
Ekologie: Roste ve světlých borových lesích a lesních lemech, na xerofilních loukách, skalnatých svazích a stráních, v suti, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od května do července.
Popis: Polokeřík 5–40(–50) cm vysoký; stonky jsou poléhavé, vystoupavé až přímé, kratičce chlupaté, kvetoucí stonky jsou v horní polovině větvené, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, alespoň v horní části lodyhy nápadně přitisklé ke stonku, čárkovité, jednožilné, většinou lysé, na okraji s jemnými zoubky, ploché nebo podvinuté. Kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, 3,6–6 mm dlouhé, trojžilné, zašpičatělé; korunní lístky jsou obvejčité až kopisťovité, (9–)10,3–18,3(–20,5) mm dlouhé, bílé, narůžovělé nebo růžové, s vínově červeným nehtem a žilkami, 1,7–4,4krát delší než kalich. Plodem je pětipouzdrá kulovitá tobolka 3,2–5,5(–6) mm dlouhá.
Poznámka: Druh náleží do taxonomicky velmi komplikovaného okruhu Linum suffruticosum agg., který má vývojové centrum na Pyrenejském poloostrově, a který zasahuje i do severní Afriky do Maroka. Ve Španělsku a Portugalsku je nyní rozlišováno asi 10 samostatných druhů (např. Linum jimenezii), některé navíc i s více poddruhy; jednotlivé druhy se liší znaky v uspořádání květenství, vzrůstem, ale i barvou květů, počtem chromosomů, ekologickými nároky i areálem. Tento druh zasahuje jako zřejmě jediný z Pyrenejského poloostrova dále na severovýchod do Francie a Itálie.
Fotografovala Eva Rencová, dne 25. 6. 2009 (Itálie, Přímořské Alpy, Colle della Maddalena).