Syn.: Masdevallia flammula H. Mohr et Braas
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Druh horských oblastí severního a středního Peru, vyskytuje se v regionech Cajamarca, Ancash a Apurimac.
Ekologie: Roste epifyticky nebo litofyticky na skalnatých stráních a svazích, v křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 2600 do 3500 m.
Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina s krátkou a jednolistou lodyhou. Listy jsou řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 8–18 cm dlouhé a až 2,5 cm široké. Jednotlivé květy vyrůstají na stopce až 30 cm dlouhé, vnější okvětní lístky jsou na bázi srostlé do úzké válcovité trubky 1,5–2,3 cm dlouhé, jsou oranžově červené, horní okvětní lístek je vejčitý, nahoře protažený do přívěsku až 4 cm dlouhého, postranní lístky jsou široce vejčité, 2–4 cm dlouhé, se 3 žilkami, jejich přívěsky dosahují zhruba poloviny délky přívěsku horního. Vnitřní okvětní lístky jsou velmi malé, všechny zhruba 6 mm dlouhé. Plodem je tobolka.
Záměny: Na území Peru roste přes 90 druhů rodu Masdevallia. Námi popisovaný taxon lze snadno zaměnit s jihoperuánským druhem Masdevallia barlaeana, který se od našeho druhu odlišuje postranními vnějšími okvětními lístky spíše trojúhelníkovitými a daleko více srostlými, jistá záměna by byla možná i s druhem Masdevallia veitchiana, ten má však výrazně větší horní vnější okvětní lístek a jeho postranní okvětní lístky mají 5 žilek. Barevně variabilní Masdevallia coccinea ze severního Peru a Kolumbie má zase nápadně zkrácené přívěsky postranních vnějších okvětních lístků.
Ohrožení a ochrana: Masdevallia amabilis je druhem chráněným mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).