Syn.: Ficus forskalaei Vahl, Ficus malabarica Miq., Ficus morifolia Forssk., nom. illeg., Ficus petitiana A. Rich., Ficus pseudocarica Miq., Ficus pseudosycomorus Decne.
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité
Rozšíření: Pochází ze severovýchodní Afriky a západní části Asie. V Africe zasahuje na sever do Egypta, na jih do Etiopie. Asijská část areálu se táhne od Sinajského poloostrova a Jordánska po Írán, Afghánistán a severovýchodní Indii. V areálu se rozlišují dva poddruhy; zobrazené rostliny náležejí nominátní subspecii, jež je rozšířena v Africe a na Arabském poloostrově, zatímco v severovýchodní části areálu se vyskytuje subsp. virgata, která se vyznačuje listy většinou celistvými.
Ekologie: Nejčastěji provází polozastíněné kamenné terásky v palmériích, hluboké rokliny a vlhčí kamenité svahy a skalní terásky. Vystupuje až do nadmořské výšky 2700 m.
Popis: Keř nebo malý stromek, dorůstá výšky až 5 m; latex je mléčně zabarvený. Listy jsou střídavé, řapíkaté, jednoduché nebo laločnaté, v obrysu vejčité až téměř okrouhlé, 2–15 cm dlouhé a 1,5–8(–15) cm široké, na líci drsné, na rubu často jemně pýřité nebo olysalé, na bázi uťaté až slabě srdčité, na okraji pilovité, na vrcholu tupé, zašpičatělé nebo špičaté. Fíky vyrůstají po 1–2 v paždí listů na stopkách 0,5–1,5 cm dlouhých, obvejcovité nebo kulovité, o průměru 1–2 cm, plstnaté, narůžovělé, v ústí jsou patrné kratičké listeny.
Poznámka: Není vyloučeno, že fíkovník Ficus palmata se introgresí podílel na vzniku kulturního fíkovníku Ficus carica.
Fotografováno ve dnech 3. a 4. 10. 2015 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin, a gov. Al Batinah, Beled Sayd).