Syn.: Ficus callabatensis Warb., Ficus dahro Delile, Ficus hararensis Warb., Ficus rivae Warb., Ficus socotrana Balf. f., Sycomorus dahro Walp.
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité
Rozšíření: Areál se rozkládá v tropické východní Africe, kde roste v Súdánu, Eritreji, Etiopii, Somálsku, Keni a Ugandě. Dále roste na jihozápadě a jihu Arabského poloostrova v Saúdské Arábii, Jemenu a jižním Ománu a také na Sokotře.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenné terásky a útesy, poloopadavé monzunové lesy a stromová savana. Na Arabském poloostrově vystupuje až do nadmořské výšky 2300 m. Semenáčky často začínají růst jako epifyty.
Popis: Mohutný strom až 20 m vysoký, s rozložitou korunou a často s bizarně utvářenými vzdušnými kořeny; na poraněných místech roní mléčně zbarvený latex. Listy jsou střídavé, široce vejčité až téměř okrouhlé, 7–30 cm dlouhé a 6–20 cm široké, na líci většinou lysé, na rubu jemně plstnaté nebo olysalé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo krátce zašpičatělé; řapík je 4–10 cm dlouhý; palisty jsou objímavé, opadávají. Fíky vyrůstají po 1–2 v paždí listů, jsou přisedlé nebo na krátkých, nejvýš 6 mm dlouhých stopkách, téměř kulovité o průměru 1–1,5(–2) cm, plstnaté nebo olysalé, zelené, za zralosti se světlejšími skvrnkami, v ústí jsou patrné 2 pysky.
Poznámka: Ficus vasta patří k největším stromům Arabského poloostrova.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. a 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Itin a Dhalqut).