Syn.: Starmonium vulgare Hill., Stramonium spinosum Lam.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Datura stramonium
Rozšíření: Pravděpodobně původní domovinou je jižní a jihovýchodní část Severní Ameriky, odkud se druhotně rozšířil po všech kontinentech (mimo Antarktidy). Obývá především mírné až tropické klimatické oblasti. U nás roste spíše v teplejších oblastech, jinde je občas vysazován.
Ekologie: Roste na okrajích polí, vinicích, rumištích a úhorech, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od června do září.
Popis: Jednoletá bylina s bohatě rozkladitě větvenou lodyhou, často až 60 cm vysokou. Veliké listy jsou laločnatě zubaté s ostře střiženými úkrojky. Květy vyrůstají ve větvení lodyhy, jsou jednotlivé, kalich je úzký, do 9 cm dlouhý. Koruna bílé barvy je taktéž úzká, přibližně 7 cm dlouhá, jakoby stále uzavřená nebo sevřená, skloněná do strany. Plodem je vejčitá tobolka pokrytá četnými výraznými ostny.
Bíle kvetoucí durman náleží varietě Datura stramonium var. stramonium, fialová koruna patří D. s. var. tatula. Bývá nazýván též panenská okurka.
Poznámka: Patří mezi prudce jedovaté rostliny, obsahuje alkaloidy jako hyoscyamin, atropin, scopolanin. V minulosti byl pěstován pro farmaceutické účely, dnes se používá méně.
Datura stramoniumDatura stramonium
Datura stramonium
Fotografováno dne 14. 7. 2005 (Sokolov).