Syn.: Acaena adenocarpa Bitter
Česká jména: acéna, bedrnička (Mareček 1994)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středo- a jihochilsko-argentinském pomezí, v oblasti od argentinské provincie Mendoza na severu až po Ohňovou zemi na jihu, zasahuje samozřejmě i do sousedních regionů Chile.
Ekologie: Roste na suchých kamenitých a skalnatých svazích, ve stepi, v pásmu od mořského poběží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina polštářovitého habitu, dosahující výšky až 35 cm. Listy jsou v obrysu obvejčité, 4–11 cm dlouhé, lichozpeřené, se 2–4 páry lístků, které jsou kopinaté až obvejčité, 4–13 mm dlouhé, na vrcholu 3zubé, stříbřitě chlupaté. Květenství je terminální, hlávkaté, vyrůstá na stvolu až 32 cm dlouhém a dosahuje v průměru 9–11 mm; listeny jsou čárkovité až kopinaté, chlupaté až stříbřitě chlupaté, 3–5 mm dlouhé; češule je vejcovitá až kulovitá, dosahuje 2,5–7,5 mm v průměru, je chlupatá, žebernatá, pokrytá stejně velkými ostny a trichomy; kališních lístků je 5–6, jsou kopinaté, 2,5–3 mm dlouhé, vně chlupaté; tyčinek je 3–5, prašníky jsou vejcovité, asi 0,7 mm dlouhé, čnělka je krátká, až 1 mm dlouhá. Plodem je nažka.
Záměny: Poněkud podobná a ve stejné oblasti rostoucí Acaena splendens je druhem o něco vyšším (až 44 cm), listy jsou složeny rovněž ze 2–4 párů stříbřitě oděných lístků, avšak ty bývají o něco větší (8–26 mm dlouhé) a v horní části mívají větší počet zubů (3–22); její květenství je výrazněji klasnaté.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 1. 12. 2014 (Chile, reg. Araucanía, Reserva nacional Alto Biobío).