Syn.: Adansonia alba Jum. et H. Perrier, Adansonia bozy Jum. et H. Perrier, Adansonia za var. boinensis H. Perrier, Adansonia za var. bozy (Jum. et H. Perrier) H. Perrier
Česká jména: bahobab (Presl 1846), baobab (Mareček 1994)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vyskytuje se v poměrně velké části ostrova, a to na jeho západě, dominantním druhem je pak především v opadavých lesích na jihozápadě Madagaskaru. Jeho areál zahrnuje provincie Antsiranana, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, zasahuje i do savany, stoupá do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od listopadu do února.
Popis: Opadavý strom, 10–30 m vysoký a dosahující obvykle až 3 m v průměru, s válcovitým a k vrcholu se zužujícím kmenem. Borka je většinou hladká, šedá. Listy jsou řapíkaté, 5–8četné, lístky jsou eliptické až kopinaté, až 20 cm dlouhé a 8 cm široké, celokrajné, lysé. Květy jsou jednotlivé, vyrůstají v paždí listů, jsou oboupohlavné, 5četné, vonné, poupata jsou válcovitá, vzpřímená nebo i horizontálně odstálá, 15–24 cm × 1,5–2,5 cm, kalich je trubkovitý, kališní lístky jsou čárkovité, nazpět zahnuté, stočené, 15–22 cm dlouhé a 10–12 mm široké, vně zelené, tmavě červené a chlupaté uvnitř; korunní lístky jsou čárkovité, 14–24 cm × 1–1,5 cm, žluté; tyčinky jsou 4–6,5 cm dlouhé, čnělka je 16–22 cm dlouhá, tmavě červená, blizna dosahuje 3–5 mm v průměru, červená. Plody jsou vejcovité, 10–30 cm dlouhé a 6–15 cm široké.
Záměny: Druh Adansonia za lze v části areálu snadno zaměnit s podobným druhem Adansonia madagascariensis – ten se vyskytuje jen na severu a severozápadě ostrova. Tento druh se vyznačuje červenými korunními lístky a širšími plody.
Využití: Plody a na oleje bohatá semena se konzumují, stejně tak kořeny mladých semenáčů. Dřeň plodů má příjemnou nakyslou chuť. Dřevem z čerstvě pokácených stromů se v časech nouze přikrmuje dobytek. Do mohutných kmenů se vysekávají zásobníky na vodu. Vlákno z borky se používá na výrobu tkanin a provazů. Květy se používají v místní medicíně k léčbě bolesti v krku.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN klasifikuje tento druh jako potencionálně ohrožený (NT).
Poznámka: Rod byl pojmenován na počest francouzského botanika M. Adansona.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 2. 11. 2014 (Madagaskar, NP Zombitse-Vohibasia).