ANTHYLLIS HAMOSA Desf. – úročník / bôľhoj

Syn.: Cornicina hamosa (Desf.) Boiss., Hymenocarpos hamosus (Desf.) Lassen, Vulneraria hamosa (Desf.) Link
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Anthyllis hamosa

Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se na jihozápadě Pyrenejského poloostrova a v Maroku.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách, na písčitých trávnících, v pásu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 400 m. Kvete od dubna do června.

Anthyllis hamosa

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–50(–75) cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou lichozpeřené, bazální se 3–5 lístky, přičemž koncový lístek je větší, obkopinatý až kopisťovitý, lodyžní listy jsou složeny z 9–11(–13) eliptických lístků, oboustranně hedvábitě chlupatých. Květy vyrůstají v terminálních 9–20(–25)květých hlávkách, jsou podepřené 3–5četným listenem; kalich je 7–10 mm dlouhý, zakřivený, chlupatý, s 5 nestejnými cípy; koruna je žlutá až naoranžovělá, pavéza je eliptická až vejčitá, až 4,5 mm dlouhá, křídla jsou zhruba stejně dlouhá jako člunek. Lusk je srpovitě zahnutý.

Poznámka: Částí literatury bývá tento druh řazen k rodu Hymenocarpos z východněji položených oblastí Mediteránu, který je v současnosti hodnocen spíše jako monotypický.

Anthyllis hamosa
Anthyllis hamosa
Anthyllis hamosa
Anthyllis hamosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 19. a 20. 4. 2017 (Portugalsko, Praia do Malhão a Zambujeira do Mar, Praia dos Alteirinhos).