Syn.: Antigonon cinerascens M. Martens et Galeotti, Antigonon cordatum M. Martens et Galeotti, Antigonon platypus Hook. et Arn., Corculum leptopum (Hook. et Arn.) Stuntz, Corculum leptopus (Hook. et Arn.) Stuntz
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rozšíření: Druh pochází z Mexika a Guatemaly, byl popsán v roce 1838 z mexického státu Nayarit. Je často pěstován, v tropech nezřídka zplaňuje – semena jsou rozšiřována zvěří a vodními toky. V některých regionech je dokonce invazivní. Je naturalizovaný na obou stranách Pacifiku (Mikronésie, Fidži, Polynésie, Galapágy, Havajské ostrovy, Papua-Nová Guinea, Austrálie, Filipíny), také v Karibiku, na jihovýchodě USA, v tropické Africe, na Maskarénách i v Indii a Indočíně.
Ekologie: Roste na lesních okrajích a na narušované půdě v okolí lidských sídel. Preferuje suché až vlhké nížinné oblasti a vápencové humózní půdy.
Popis: Stálezelená liána s hlíznatým kořenovým systémem a s výhony 6–15 m dlouhými. Vyrůstá z dřevnaté báze, lodyhy jsou hranaté, jemně pýřité, na vrcholu načervenalé, podkladu se přidržují množstvím rozeklaných úponků vyrůstajících z paždí některých listů nebo zakončujících květenství. Listy jsou střídavé s řapíky 1–5 cm dlouhými, srdčité, na vrcholu zašpičatělé, 3–15 cm dlouhé, 2–12 cm široké, se zvlněným a mírně vroubkovaným okrajem, většinou lysé. Květy vykvétají v latách 4–20 cm dlouhých, jejichž špičky jsou přeměněny v úponky. Jednotlivé květy mají stopky asi 1 cm dlouhé, vnější tři okvětní lístky jsou srdčité, 1–2,5 cm dlouhé, dva vnitřní o něco menší, elipčité, mají jasně růžovou až korálově červenou barvu, někdy jsou bílé. Rostliny kvetou téměř po celý rok, plody jsou hnědé, trojhranné, 1–1,5 cm dlouhé.
Využití: V tropech se vysazuje jako rychle rostoucí okrasná popínavá rostlina k pokrytí plotů a konstrukcí. Některé části rostliny jsou jedlé – kořenové hlízy jsou bohaté na škrob, mladé listy a květenství se v Thajsku obalují ve strouhance a jedí smažené.
Fotografováno dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains).