Syn.: Aquilegia grata subsp. nikolicii Niketić
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Endemit malého území na Balkánském poloostrově. Vyskytuje se pouze v západním Srbsku, přilehlé části Bosny a na severu Černé Hory, s výjimkou jediné lokality v povodí řeky Moravy leží všechna ostatní naleziště v údolí řeky Driny a jejích přítoků.
Ekologie: Nejčastěji provází zastíněné skalky a sutě ve vegetaci tvořené bukem (Fagus sylvatica), habrovcem (Ostrya carpinifolia) a borovicí černou (Pinus nigra). Podkladem je povětšinou vápenec. Lokality leží v nadmořské výšce 250–1200 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 15–45 cm; lodyhy jsou přímé, větvené, krátce žláznatě pýřité. Listy jsou střídavé, 2krát trojčetné, lístky jsou trojklané, oboustranně krátce chlupaté. Květy jsou nicí, světle modré nebo světle modrofialové, vnější (kališní) lístky jsou asi 3 cm dlouhé a 0,9–1,1 cm široké, čepel vnitřních (korunních) lístků je 0,6–1 cm dlouhá, v ústí bílá, jejich ostruha je přímá, 1,4–2 cm dlouhá; tyčinky poněkud vyčnívají; plodolisty jsou volné. Z květů vzniká souplodí žláznatých měchýřků.
Poznámka: Druh byl teprve nedávno (2013) oddělen od podobného druhu Aquilegia grata, který se vyskytuje v masivu hory Orjen v Černé Hoře. Odlišuje se ekologicky i drobnými morfologickými znaky, z nichž nejnápadnější je jiný odstín barvy květů (A. grata má květy tmavě modré až modrofialové).
Fotografovali Vít Grulich a Jiří Procházka, dne 13. 6. 2015 (Srbsko, NP Tara, Aluga).