Syn.: Arabis albida Steven ex Fisch., Arabis albida var. dolichothrix N. Busch, Arabis alpina Georgi, nom. illeg., Arabis alpina subsp. caucasica (Willd.) Briq., Arabis alpina var. flavescens Gris, Arabis billardieri DC., Arabis colchica Kolak., Arabis dolichothrix (N. Busch) N. Busch, Arabis longifolia DC., Arabis olympica Sibth. ex DC., Arabis sicula Steven ex Nyman, Arabis thyrsoidea Sm., Arabis viscosa DC., Cardamine viscosa S. G. Gmel. ex DC., Crucifera albida E. H. L. Krause, Erysimum albidum (Steven ex Fisch.) Kuntze
Česká jména: huseník kavkazský (Kubát 2002)
Slovenská jména: arábka kaukazská (Goliašová et al. 2002)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Pochází z Kavkazu, horských oblastí Malé Asie a Mediteránu, je uváděn také z Kanárských ostrovů. Bývá pěstován jako okrasná rostlina v zahradách, ale také na hřbitovech, může dokonce zplaňovat. U nás byl zaznamenán například na svazích Kunětické hory u Pardubic, na zámeckém vrchu ve Frýdlantu a Velkém Meziříčí, na několika lokalitách ve Středním Povltaví i jinde.
Ekologie: Roste na skalách, ve skalních štěrbinách a na skalních teráskách, v kamenité suti, sekundárně též v okolí lidských sídel a zahrad, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s četnými vystoupavými sterilními výběžky. Lodyha je přímá, 10–25 cm dlouhá, obvykle jednoduchá, hustě chlupatá. Listy jsou eliptické, po okraji často zubaté, šedozelené, hustě až plstnatě chlupaté. Květenství je hroznovité, kališní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, korunní lístky 12–15(–18) mm dlouhé, bílé. Plodem je šešule, 40–50 mm dlouhá.
Využití: Rovněž v klimatických podmínkách střední Evropy je tento druh často pěstován v zahradách jako poměrně nenáročná skalnička, v kultuře se objevuje v několika kultivarech. Je blízce příbuzný o něco statnějšího a poněkud méně intenzivně oděného huseníku alpského (Arabis alpina).
Fotografováno dne 7. 6. 2013 (Turecko, okolí města Erzurum).